Nowa siedziba Medicus Clinic - Dolnośląskie... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowa siedziba Medicus Clinic - Dolnośląskie... - dlaszpitali.pl

Nowa siedziba Medicus Clinic – Dolnośląskie Centrum Laryngologii

opm-nowa-siedziba-medicus-clinic
fot. archiwum Medicus Clinic

W październiku ubiegłego roku mieszczące się we Wrocławiu Medicus Clinic – Dolnośląskie Centrum Laryngologii – przeniosło się do nowo wybudowanej siedziby. Na powierzchni 7 tys. m2 powstała jedna z najnowocześniejszych placówek o profilu laryngologicznym na Dolnym Śląsku.

Po  10  latach funkcjonowania znajdująca się do  tej pory w  dwóch lokalizacjach klinika została przeniesiona do  nowoczesnego budynku, w  którym zlokalizowano Medicus Clinic – Dolnośląskie Centrum Laryngologii oraz Medicus Self – ośrodek realizujący świadczenia z  zakresu medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej oraz ginekologii. W  nowej siedzibie Medicus Clinic zastosowano rozwiązania, dzięki którym klinika oferuje kompleksową diagnostykę i  leczenie pacjentów z  problemami otolaryngologicznymi, audiologicznymi, foniatrycznymi, alergologicznymi i pulmunologicznymi. Dodatkowo, Centrum świadczy usługi medyczne z  zakresu endokrynologii, neurologii i  osteopatii.

Pracownie diagnostyczne

Medicus Clinic posiada oddział szpitalny z  24  łóżkami oraz blok operacyjny. W  ramach kliniki funkcjonuje 19  gabinetów lekarskich laryngologicznych, pulmonologicznych, alergologicznych, neurologicznych i  endokrynologicznych. Jednostka posiada także pracownie diagnostyczne wyposażone w  specjalistyczną aparaturę – m.in. wolumetryczny tomograf komputerowy, emitujący 15-krotnie niższą dawkę promieniowania w  porównaniu do  tradycyjnych badań tomograficznych. Dostęp do  własnego, zaawansowanego sprzętu diagnostycznego pozwala na  szybkie postanowienie diagnozy i  wdrożenie planu leczenia, bez konieczności wykonywania badań tomograficznych w  innych placówkach.

W  jednostce znajduje się także pracownia audiologiczno-otoneurologiczna, wyposażona m.in. w  kabinę ciszy, wykonaną z  paneli akustycznych o  wysokiej zdolności izolacji i  minimalizacji pogłosu oraz specjalną komorę badawczą tzw. klatkę Faradaya, umożliwiającą wykonanie badań słuchu bez zakłóceń. Ponadto funkcjonują również pracownia badania narządu równowagi oraz sala do  kinezyterapii, w  której prowadzona jest rehabilitacja pacjentów z  zawrotami głowy.

W  Medicus Clinic działa pierwsza na  Dolnym Śląsku pracownia doboru implantów słuchowych, w  której pacjenci z  implantem mogą uzyskać profesjonalną opiekę i  pomoc techniczną razie problemów z  urządzeniem, bez konieczności podróżowania do  odległych ośrodków, w  których zostali zoperowani. Medicus ma  pod swoją opieką ok. 5  tys. pacjentów z  implantami.

Zabiegi chirurgiczne

Zabiegi chirurgiczne realizowane są  na  dwóch salach operacyjnych, m.in. przy zastosowaniu torów wizyjnych z  technologią 3D  i  o  wysokiej rozdzielczości 4k  oraz nowoczesnych mikroskopów. Dzięki technologii 3D  lekarz ma  możliwość precyzyjnego zobrazowania struktur przestrzennych nosa, uszu, zatok oraz znacznie lepszego zwizualizowania struktur anatomicznych. Jest to  pierwsza klinika w  Polsce stosująca metodę obrazowania w  3D  w  laryngologii oraz pierwsza oferująca diagnostykę i  zabiegi chirurgiczne z  jej wykorzystaniem. Natomiast stosowany w  klinice system nawigacji śródoperacyjnej jest szczególnie pomocny przy operowaniu zwłaszcza trudno dostępnych miejsc, jak np. zatoki, i  pozwala na  precyzyjniejsze, i  co  za  tym idzie, bezpieczniejsze dla pacjenta wykonanie zabiegu.

W Medicus Clinic wykonuje się między innymi endoskopową operację zatok metodą FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery), która polega na  przeprowadzeniu zabiegu wewnątrz jamy nosowej, przy zastosowaniu mikroskopu oraz endoskopu. Obraz endoskopu widoczny jest od  razu na  monitorze i  rejestrowany w  programie, co  pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy oraz stworzenie skutecznego planu leczenia zabiegowego i  kontrolę jego przebiegu.

Czytaj także: Współczesna sala operacyjna i jej wyposażenie stosowane w zabiegach laryngologicznych