Nowa metoda dezynfekcji rąk może pomóc w ograniczeniu zakażeń w szpitalach - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowa metoda dezynfekcji rąk może pomóc w ograniczeniu zakażeń w szpitalach - dlaszpitali.pl
Reklama

Nowa metoda dezynfekcji rąk może pomóc w ograniczeniu zakażeń w szpitalach

opm-dlaszpitali-nowa-metoda-dezynfekcji-rak-pomoze-w-ograniczeniu-zakazen-w-szpitalach
fot. mat. prasowe

Zespół badaczy ze szwajcarskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei przeprowadził badania dotyczące nowej metody dezynfekcji dłoni – techniki trzech kroków. Udowodniono, że dzięki temu rozwiązaniu w znacznym stopniu można uprościć obowiązującą procedurę. Epidemiolog pokazuje, jak zastosować tę metodę w praktyce szpitalnej i co możemy dzięki temu zyskać.

W badaniu dotyczącym metod dezynfekcji dłoni porównano najbardziej rozpowszechnioną w środowisku szpitalnym technikę sześciu kroków (inaczej: technikę Ayliffe’a), opracowaną jeszcze w latach 70. XX w., oraz nowe rozwiązanie – technikę trzech kroków. Losowo wyznaczono 12 oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei, z który połowa miała stosować pierwszą metodę, połowa – drugą. Każdy z oddziałów został przeszkolony w zakresie poszczególnych technik. Porównano zgodność zastosowania obydwu metod w praktyce oraz stopień redukowania obciążenia bakteryjnego.

Na salach operacyjnych, oddziałach intensywnej opieki czy w przychodniach specjalistycznych jedną z podstawowych metod zapobiegających rozprzestrzenianiu patogenów wywołujących zakażenia jest dezynfekcja dłoni przez personel medyczny. Nowa metoda odkażania rąk w znacznym stopniu uprościłaby dotychczas obowiązującą procedurę. Składa się tylko z trzech prostych kroków, a – jak pokazały badania – cechuje się przy tym taką samą skutecznością jak ta bardziej skomplikowana. Wystarczy na podstawie własnej oceny zwilżyć preparatem do dezynfekcji alkoholowej całą powierzchnię dłoni, następnie rotacyjnie pocierać opuszki palców dłoni o wewnętrzną część drugiej ręki, a na końcu rotacyjnie pocierać oba kciuki – tłumaczy Waldemar Ferschke, lekarz epidemiolog i wiceprezes spółki MEDISEPT. Nie bez znaczenia w przypadku dezynfekowania dłoni w warunkach szpitalnych jest łatwość zastosowania techniki w praktyce, bo czynność tę wykonuje się nawet kilkanaście razy dziennie. I w tym przypadku testy szwajcarskich badaczy pokazały przewagę nowej techniki. Z powodzeniem może ona zastąpić technikę Ayliffe’a dodaje.

Technika dezynfekcji i jakość preparatu to podstawa

Poza samą techniką dezynfekowania dłoni istotne znaczenie w tym procesie ma również jakość stosowanego preparatu. Tymczasem w przestrzeni publicznej – w tym również w jednostkach ochrony zdrowia – można się spotkać z pseudodezynfekcją, czyli płynami niewiadomego pochodzenia, przelewanymi do aplikatorów po profesjonalnych produktach biobójczych. Do tej grupy zaliczamy też preparaty o zapachu nierektyfikowanego alkoholu i silnie drażniące skórę, udostępniane w opakowaniach bez etykiety.

Z tego powodu Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wraz z producentami profesjonalnej dezynfekcji – w tym największym polskim producentem preparatów do dezynfekcji w standardzie medycznym, MEDISEPT – prowadzą kampanię społeczno-edukacyjną „Dezynfekcja tak, ale nie byle jak”. Pokazują, dlaczego prawidłowa dezynfekcja przebadanymi i zarejestrowanymi preparatami rzeczywiście ma znaczenie w przerwaniu łańcucha zakażeń.

Dziś o wadze utrzymywania higieny na wysokim poziomie, w tym myciu i dezynfekcji rąk, przypomina nam również Światowa Organizacja Zdrowia. Już kilka lat temu – przed wybuchem pandemii – zainicjowała obchody Światowego Dnia Higieny Rąk. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Specjaliści wskazują na metody profilaktyczne jako te, które pomogą się nam zmierzyć z problemem współczesnego społeczeństwa, czyli chorobami zakaźnymi, i zapewnią bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentompodsumowuje epidemiolog Waldemar Ferschke.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.