Nowa deklaracja dla szpitali ma ochronić pielęgniarki dlaszpitali.plNowa deklaracja dla szpitali ma ochronić pielęgniarki
Reklama

Szpitale podpisują nową deklarację przeciwko zranieniom i zakłuciom pielęgniarek

opm-dlaszpitali-nowa-deklearacja-ma-ochronic-pielegniarki
fot. iStock

Szpitale zobowiązują się do wdrożenia rozwiązań przeciwko przypadkowym zakłuciom i zranieniom personelu medycznego. Na te najbardziej narażone są pielęgniarki. 

Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali przygotowała deklarację, w której przedstawia zbiór zasad, których wdrożenie ma pomóc szpitalom w zapobieganiu sytuacjom przypadkowych zakłuć i zranień sprzętem medycznym. Celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy personelu, a przede wszystkim pielęgniarek, najbardziej narażonych na takie sytuacje. Deklaracja trafiła do szpitali. Czy placówki ją podpiszą?  

Według rozporządzenia z 2013 r. odpowiedzialność za zranienia personelu ponoszą pracodawca i pracownik. Pracodawca jest zobowiązany do opracowania i wdrożenia procedur, które wyeliminują lub ograniczą narażenie na zranienie ostrymi narzędziami, a pracownik ma obowiązek ich przestrzegania. Nie przewidziano jednak dodatkowych rozwiązań systemowych, np. dla szpitali, które zapewniałyby edukację służby zdrowia, lepszy dostęp do bezpiecznych rozwiązań i przede wszystkim elektroniczną rejestrację takich zdarzeń. Brak regulacji tego obszaru powoduje, że wiele chorób może uderzać bezpośrednio w personel.  

Prawie 50 000 zakłuć i zranień rocznie 

Badania przeprowadzone z udziałem  pracowników służby zdrowia mrożą krew w żyłach. Co roku w Polsce, dochodzi do prawie 50 000 zakłuć i zranień wśród personelu medycznego podczas wykonywania codziennych zadań zawodowych. Najbardziej narażony jest personel pielęgniarski, którego praca opiera się na używaniu sprzętu medycznego takiego jak np. igły czy skalpele, ale także szklane ampułki. Niestety, jak wynika z raportu „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w Polskich szpitalach”, blisko 70% personelu medycznego zraniło się nawet do 5 razy podczas swojego stażu pracy, z czego 40% nie zgłosiło takiego zdarzenia u swojego przełożonego. 

Deklaracja „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” została przygotowana w oparciu o Dyrektywę Rady Unii Europejskiej, dotyczącą zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej. Szpitale, które podpisują deklarację, oświadczają tym samym, że dbają o prawidłową organizację pracy zespołu (monitorują, adnotują, edukują, analizują zdarzenia zakłucia lub zranienia) i mają wdrożone konkretne wytyczne dla pracowników odnośnie sposobu postępowania, udostępniają także środki eliminujące lub ograniczające ryzyko zranienia.  

Zakłucia i zranienia w szpitalach do regulacji 

Podpisanie deklaracji przez jak największą liczbę szpitali w Polsce jest niezwykle ważne. Może być to znak dla rządu, że taka forma regulacji jest potrzebna. To ważne, by zagwarantować bezpieczeństwo całemu personelowi medycznemu, zwłaszcza pielęgniarkom, grupie, która w czasie pandemii gwarantowała je innym. Niestety blisko 70% wszystkich takich zdarzeń przytrafia się właśnie tej grupie. Do zakłuć dochodzi głównie na sali zabiegowej i opatrunkowej (44%) oraz przy łóżku pacjenta (37%). Wiele z tych zdarzeń można by ograniczyć zmieniając chociażby sprzęt medyczny, zalecając odgórnie zakup np.  maksymalnie bezpiecznych ampułek bezigłowych. Popularne ampułki szklane odpowiadają za połowę zakłuć i zranieńmówi ekspert dr Paweł Witt, autor badania.  

O Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali  

W skład Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali wchodzą: Polska Federacja Szpitali, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Terapii oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Jej celem jest redukowanie liczby przypadków ekspozycji zawodowej związanej ze zranieniami i zakłuciami podczas codziennej pracy personelu medycznego.  

O deklaracji 

Deklaracja „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent”, to inicjatywa, która została przygotowana w oparciu o Dyrektywę Rady Unii Europejskiej dotyczącą zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej oraz zespół ekspertów. Dokument skierowany jest do dyrekcji szpitali. Deklarację można podpisać tutaj: www.deklaracja-bezpiecznyszpital.pl.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Jak będzie wyglądała opieka zdrowotna po pandemii?

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.