Nobel w medycynie 2020: Przełom z przełożeniem... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNobel w medycynie 2020: Przełom z przełożeniem... - dlaszpitali.pl
Reklama

Nobel w medycynie 2020: Przełom z przełożeniem na praktykę

opm-dlaszpitali-nobel-w-medycynie-2020
fot. iStock

Tegoroczni nobliści dokonali przełomu w praktycznej medycynie. Dość niewiele czasu minęło, od kiedy wirus HCV został opisany do czasu, kiedy stały się dostępne skuteczne leki − komentuje prof. Dominika Nowis z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nobel z fizjologii i medycyny 2020 trafił do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice’a − odkrywców wirusa HCV powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C − ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Wirus HCV to (…) wirus, którym zakażenie prowadzi do zapalenia wątroby. To może być przewlekłe zapalenie, co oznacza, że człowiek sam się nie wyleczy. Ono może prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby, do przebudowy wątroby, a wreszcie do raka wątrobowokomórkowego (…) − przypomniała prof. Dominika Nowis z Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas debaty w Centrum Współpracy i Dialogu UW zorganizowanej z okazji tygodnia noblowskiego. Wyjaśniła, że HCV to wirus wielokrotnie bardziej zakaźny niż HIV.

Tegoroczni nobliści zidentyfikowali wirusa i pokazali, w jaki sposób on wywołuje zmiany wątroby. To żmudna i elegancka praca badawcza, w której udowadnia się, że zbadany przez naukowców czynnik rzeczywiście wywołuje chorobępodsumowała.

Rzadko możemy przy ogłoszeniu Nagrody Nobla mówić, że coś ma przełożenie praktycznepowiedziała. A jej zdaniem tegoroczni nobliści dokonali przełomu w praktycznej medycynie. Dzięki opisaniu wirusa, odkryciu, jak on jest zbudowany, w jaki sposób wywołuje chorobę u człowieka, opracowano leki, które mogą wyleczyć chorych z zakażenia, co jest ogromnym przełomemoceniła.

Podsumowała, że HCV to poważny problem zdrowotny, który obejmuje dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. I dodała, że chodzi o 1,5 proc. Polaków.

Skomentowała, że konsekwencje badań tegorocznych noblistów były ogromne i działy się na naszych oczach. Jak jednak zwróciła uwagę, zanim opracowano leki przeciw temu wirusowi, bardzo dużo czasu poświęcono na opracowanie szczepionki, która by chroniła przed zakażeniem wirusem, ale nie udało się jej wytworzyć. Wirus jest zmienny, to jest w pewien sposób analogiczna historia do prac nad szczepionką przeciw HIVpowiedziała prof. Nowis. 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.