NIK zawiadamia prokuraturę ws. szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNIK zawiadamia prokuraturę ws. szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym - dlaszpitali.pl

NIK zawiadamia prokuraturę ws. szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym

opm-dlaszpitali-NIK

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Zawiadomienie dotyczy budowy szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w czasie pandemii COVID-19.

Działania kontrolne w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ujawniły istotne fakty w zakresie działań podczas pandemii COVID-19. Nie zadbano o celowe i oszczędne wydatkowanie środków publicznych oraz rzetelne wykonywanie obowiązków organu administracjiprzekazała Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie.

Według informacji przekazanych przez NIK, w wyniku tego zaniechania Skarb Państwa poniósł stratę w wysokości 69 813,4 tys. zł.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie szpitala tymczasowego w Warszawie

Jak poinformowała NIK, 19 października 2020 roku premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję administracyjną w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w obiekcie PGE Stadionu Narodowego w Warszawie. – Nie uwzględnił jednak wyjaśnienia dotyczącego stanu faktycznego w zakresie rzeczywistego zapotrzebowania na konkretną liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19przekazała NIK.

NIK zaznacza, że podobne zaniechanie miało miejsce w przypadku złego oszacowania dostępności łóżek dla pacjentów z COVID-19 w już istniejących szpitalach na terenie Warszawy. – Te natomiast, w zupełności i z odpowiednią rezerwą, wystarczyłyby na zabezpieczenie leczenia pacjentów z COVID-19 czytamy w komunikacie NIK.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli, Poradnik Zdrowie

Czytaj też: Pielęgniarki i położne chcą uprawnień do wystawania recept na szczepionki przeciw grypie