NFZ zapłaci za pacjentów z dziedziczeniem niektórych nowotworów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNFZ zapłaci za pacjentów z dziedziczeniem niektórych nowotworów - dlaszpitali.pl

NFZ zapłaci za pacjentów z dziedziczeniem niektórych nowotworów

opm-dlaszpitali-nfz-zaplaci-za-pacjentow-z-dziedziczeniem-niektorych-nowotworow

Po 30 czerwca br. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za diagnozę osób z wysokim ryzykiem dziedziczenia raka. Projekt noweli zarządzenia ministra zdrowia w tej sprawie ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowe przepisy umożliwią wykrywanie chorób we wczesnym stadium – wskazuje MZ.

Do tej pory  tego rodzaju świadczenia były finansowane z pieniędzy Narodowej Strategii Onkologicznej. W opinii Ministerstwa Zdrowianowe przepisy umożliwiąwykrywanie chorób we wczesnym stadium.

O jakich pacjentach mowa?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, chodzi o całe rodziny, w których czynnik ryzyka dziedziczenia konkretnych chorób nowotworowych jest bardzo wysoki. Dotyczy to nowotworów piersi, jajnika, jelita grubego, trzonu macicy, siatkówczaka, choroby von Hippel-Lindau.

Pacjenci są identyfikowani przez poradnie, które przeprowadzają z nimi szczegółowy wywiad, a gdy zachodzi taka potrzeba, kierują na badania genetyczne. Jeśli ryzyko się potwierdzi, pacjenci są pod regularną opieką poradni.

MZ szacuje, że dotyczy to 33 tys. osób (w ramach etapu „Poradnictwo i badania genetyczne”) i 26 tys. pacjentów (w ramach etapu „Poradnictwo i badania diagnostyczne”).

Nowe produkty rozliczeniowe dla AOS

Resort zdrowia zamierza wpisać do rozporządzenia nowe produkty rozliczeniowe dla AOS. Mowa o następujących świadczeniach:

• opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika;
  • opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego lub raka błony śluzowej trzonu macicy;
  • opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na siatkówczakalub chorobę von Hippel–Lindau (VHL).

Jak wskazuje resort zdrowia, koszt wprowadzenia nowych świadczeń od 1 lipca br. wyniesie około 54,5 mln zł. Wyliczenie oparto o dane uzyskane od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zgodnie z założeniami programu, finansowanie opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na wybrane nowotwory ze środków NSO, jest możliwe nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2022 r. Następnie finansowanie będzie się odbywało ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego też konieczne jest  wprowadzenie nowych świadczeń do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – czytamy w uzasadnieniu MZ.

Czytaj też: MZ przygotowało projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta