Naukowcy z USK w Opolu zbadają, czy sztuczna inteligencja pozwoli ograniczyć kontrast w TK - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNaukowcy z USK w Opolu zbadają, czy sztuczna inteligencja pozwoli ograniczyć kontrast w TK - dlaszpitali.pl
Reklama

Naukowcy z USK w Opolu zbadają, czy sztuczna inteligencja pozwoli ograniczyć kontrast w TK

opm-dlaszpitali-tomografii-komputerowej
fot. iStock

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu bierze udział w międzynarodowych badaniach, które mają na celu sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja (AI) pozwoli na ograniczenie kontrastu w tomografii komputerowej. W badaniach biorą udział naukowcy z całego świata.

Projekt o akronimie NetZeroAICT jest finansowany z programu Komisji Europejskiej HORIZON EUROPA. Jego celem jest sprawdzenie możliwości eliminacji kontrastu w badaniach tomografem komputerowym. W badaniach uczestniczy kilkanaście placówek, m.in. uniwersytety w Oxfordzie, Glasgow i Nicei. Do projektu dołączy także USK w Opolu.

– U podstaw projektu NetZeroAICT Digital Contrast for Computerised Tomography Towards Climate Neutral and Sustainable Health Systems leży wizja wdrożenia +cyfrowego kontrastu+ w tomografii komputerowej na całym świecie, a w dalszej konsekwencji zmniejszenie o 30 proc. emisji CO2 i zanieczyszczeń jodu z tomografii do 2033 roku – wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Zdaniem badaczy z Oxfordu, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, możliwe będzie zastosowanie „cyfrowego” kontrastu do wykrywania zmian w organizmach pacjentów zamiast używanej obecnie substancji zawierającej m.in. trudny do uzyskania i nieobojętny dla organizmu pacjenta jod. Tylko w opolskim USK rocznie wykonywane jest ok. 11-12 tys. badań TK, z czego ok. 70 proc. – z kontrastem.

Wpływ kontrastu na środowisko

Ze statystyk wynika, że każdego roku, na świecie wykonuje się 300 mln badań TK, z czego około 180 mln z użyciem środków kontrastowych. Wiąże się to ze znaczącym wpływem na środowisko: 42 tys. ton opakowań jednorazowego użytku, 900 ton stali chirurgicznej (igły), 90 tys. ton rurek z tworzyw sztucznych i 150 mln kWh zużytej energii, 200 tys. ton skażonej jodem wody. Średnio jeden skan generuje 9,2 kg CO2.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Marek Szczepanik

Czytaj też: Procedury postępowania ze sprzętem w zakresie bezpieczeństwa pacjenta i personelu – ramię C

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.