Procedury postępowania ze sprzętem w zakresie bezpieczeństwa pacjenta i personelu – ramię C

OPM_3_22_Joanna_Borzecka_PROCEDURY_POSTEPOWANIA_ZE_SPRZETEM_iStock-1170115423fot. iStock

Ramię C jest to rodzaj aparatu rentgenowskiego, który jest mobilny i umożliwia śródoperacyjne wykonywanie obrazowania uwidocznionego na ekranach monitorów połączonych z urządzeniem. Ramię C jest stosowane rutynowo w radiologii zabiegowej. Wykonywanie śródoperacyjnych zdjęć jest czynnością rutynową podczas wielu procedur ortopedycznych, urologicznych, chirurgicznych i w innych specjalnościach zabiegowych.

Ochrona radiologiczna pacjenta – zespół czynności i ograniczeń zmierzających do zminimalizowania narażenia pacjenta na promieniowanie jonizujące, które nie będzie nadmiernie utrudniało lub uniemożliwiało uzyskania pożądanych i uzasadnionych informacji diagnostycznych lub efektów leczniczych.

Z uwagi na fakt, że ramię C jest źródłem promieniowania jonizującego, stosowanie promieniowania jonizującego jest obwarowane wieloma aktami prawnymi, z których najważniejsze to:

• Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz.U. 2001.3.18, akt ma tekst jednolity), która określa między innymi ochronę radiologiczną, ochronę zdrowia pracowników,
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 marca 2008 r. w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia udzielających świadczeń zdrowotnych z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej oraz diagnostyki i terapii radioizotopowej chorób nienowotworowych (Dz.U.08.59.365). Akt ten określa minimalne wymagania d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp