Narodowy Program Szczepień przeciwko HPV kontynuowany w 2024 r. - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNarodowy Program Szczepień przeciwko HPV kontynuowany w 2024 r. - dlaszpitali.pl

Narodowy Program Szczepień przeciwko HPV kontynuowany w 2024 r.

opm-dlaszpitali-hpv

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi HPV zgodnie z jego założeniami jest kontynuowany, a szczepienia będą nadal przeprowadzane u dzieci w wieku 12 i 13 lat.

Warto podkreślić ogromne znaczenie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w zapobieganiu raka szyjki macicy, czyli jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Ponad 3,8 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa z nich przegrywa walkę z tą chorobą. Jednak warto pamiętać, że wirus HPV, to nie tylko rak szyjki macicy. Ten wirus jest odpowiedzialny również za nowotwory regionu głowy i szyi, raka odbytu, raka prącia oraz bardzo uciążliwe kłykciny kończyste – dlatego szczepienie chłopców jest równie ważne. Eksperci podkreślają wagę szczepień w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Szczepienia przeciwko HPV są zarejestrowane dla wszystkich osób od 9 roku życia bez górnej granicy wieku. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 roku ze szczepień mogły skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r., z kolei w 2024 roku, program obejmuje roczniki 2011 oraz 2012. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach, a odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Obecnie mogą się już zapisywać dzieci z rocznika 2012.

Dalsze działania w celu zapobiegania HPV?

Ministerstwo Zdrowia zapowiada również szerszą promocję szczepień. Natomiast organizacje apelują do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej o szerzenie świadomości wśród najmłodszych i wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach jako osobnego przedmiotu. Autorzy apelu sugerują również wprowadzenie rozwiązań umożliwiających przeprowadzanie szczepień przeciwko HPV w szkołach.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku 155 tysięcy osób bezpłatnie zaszczepiło się w tym programie, a to niecałe 20 procent uprawnionych.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

• w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię 989 ( 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta

Aby to zrobić należy:

1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
  3. Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
  4. Kliknąć w opcję „Umów na szczepienie”.
  5. Następnie wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
  6. Na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Utworzono zespół ds. zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi