Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zyskał Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNarodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zyskał Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zyskał Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

opm-dlaszpitali-narodowy-instytut-onkologii-w-gliwicach-zyskal-centrum-wsparcia-badan-klinicznych
fot. mat. prasowe

W gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). CWBK to wyspecjalizowany ośrodek usprawniający obsługę administracyjną badań klinicznych realizowanych w Instytucie oraz zapewniający kompleksowe i systemowe wsparcie dla chorych biorących w nich udział.

Do tej pory system obsługi administracyjnej badań klinicznych w gliwickim oddziale NIO-PIB był rozproszony. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych pozwoli na jego scentralizowanie oraz przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania i poprawy jakości realizowanych badań. Wpłynie to na wzrost liczby badań prowadzonych w Instytucie w Gliwicach i zwiększy ich dostępność dla naszych chorych. Szczególny nacisk położyliśmy na to, aby było to miejsce przyjazne dla naszych chorychmówi dr Magdalena Markowska, dyrektor Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych NIO-PIB w Gliwicach zlokalizowane jest na 2 piętrze budynku Narodowego Instytutu Onkologii przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15. W przebudowanych i zmodernizowanych na ten cel pomieszczeniach znajdują się m.in.: poczekalnie dla pacjentów, pokoje konsultacyjne, pokój zabiegowy, pokój dla koordynatorów i monitorów badań, salka konferencyjna. Środki na uruchomienie tej jednostki w ramach realizowanego do końca 2025 r. projektu pn. „Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Onkologii Oddziału w Gliwicach” pochodzą z Agencji Badań Medycznych, która przekazała na ten cel 9 675 016,48 zł, oraz z subwencji Ministra Edukacji i Nauki.

Badania kliniczne prowadzone w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach są kluczowym elementem oferty skierowanej do naszych chorych. Stanowią połączenie najnowszych osiągnięć naukowych w onkologii i dobrej praktyki klinicznej. Leczenie chorych w ramach badań klinicznych to najkrótsza droga od laboratorium naukowo-badawczego do łóżka chorego. Jesteśmy przekonani, że otwarcie CWBK przyczyni się do zwiększenia liczby chorych leczonych w ramach badań klinicznych w naszym Instytuciepodkreśla dr hab. n. med. Tomasz Rutkowski, zastępca dyrektora ds. naukowych Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

W ciągu ostatnich 15 lat w gliwickim oddziale NIO-PIB zrealizowano ponad 150 badań klinicznych faz Ib-IV. Ich liczba sukcesywnie wzrasta – w ostatnich 3 latach o ok. 20 proc. rocznie. Co roku w badaniach uczestniczy ok. 220-250 pacjentów. Aktualnie w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach realizowane są 94 badania kliniczne – 81 komercyjnych i 13 niekomercyjnych. Ich wykaz oraz informacje dla pacjentów zainteresowanych udziałem w badaniach dostępne są na stronie https://badaniakliniczne.io.gliwice.pl/. Od 2021 r. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach należy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych.

Prowadzimy zarówno badania kliniczne komercyjne – we współpracy z wiodącymi koncernami farmaceutycznymi, jak i niekomercyjne – we współpracy przede wszystkim z Agencją Badań Medycznych. Agencja Badań Medycznych, co trzeba podkreślić, stworzyła nowe, niedostępne wcześniej możliwości tworzenia i realizowania badań niekomercyjnych w Polsce. Dzięki temu nasi chorzy zyskali dostęp do nowoczesnych, często przełomowych sposobów leczenia, wykorzystujących postęp naukowy i badawczy w połączeniu z doświadczeniem klinicznym naszych lekarzy. Współpraca z ABM jest bardzo dobra, Agencja aktywnie wspiera naszą działalność kliniczną. Jesteśmy twórcami ponad 30 proc. wszystkich niekomercyjnych badań klinicznych w dziedzinie onkologii w Polsce, które zyskały finansowanie z Agencji Badań Medycznychz dumą podkreśla dr hab. Tomasz Rutkowski.

Czytaj też: Chemioterapia raka piersi a uszkodzenie naczyń krwionośnych. Naukowcy odkryli zależność

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.