Najnowsze dane dotyczące skuteczności szczepionki od firmy Moderna - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNajnowsze dane dotyczące skuteczności szczepionki od firmy Moderna - dlaszpitali.pl

Najnowsze dane dotyczące skuteczności szczepionki od firmy Moderna

opm-dlaszpitali-najnowsze-dane-dotyczace-skutecznosci-szczepionki-od-firmy-moderna

Opublikowane zostały dane na temat trwałości odpowiedzi immunologicznej względem wariantu Omikron po 6 miesiącach od przyjęcia dawki przypominającej mRNA-1273 (szczepionka p/COVID firmy Moderna). Neutralizacja wariantu Omikron sześć miesięcy po dawce przypominającej szczepionki p/COVID-19 firmy Moderna mRNA-1273 (50 µg) uległa obniżeniu, ale nadal była wykrywalna u wszystkich uczestników badania.

Moderna zapowiedziała publikację w The New England Journal of Medicine danych dotyczących poziomu przeciwciał neutralizujących wariant Omikron po sześciu miesiącach od podania dawki przypominającej. Sześć miesięcy po podaniu dawki przypominającej neutralizacja wariantu Omikron zmniejszyła się 6,3 razy w porównaniu do mian szczytowych obserwowanych w 29 dniu po podaniu dawki przypominającej, ale poziomy przeciwciał były wykrywalne u wszystkich uczestników badania. Miana przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron spadały szybciej niż miana uzyskane dla pierwotnego szczepu wirusa (D614G), które w tym samym okresie zmniejszyły się 2,3-krotnie.

Uznajemy za zadowalający poziom przeciwciał przeciwko wariantowi Omikron obserwowany po sześciu miesiącach od podania obecnie zarejestrowanej dawki przypominającej szczepionki mRNA-1273 (50 µg). Jednak, mając na uwadze ryzyko związane z rozwojem pandemii spowodowanej tym wariantem koronawirusa, nadal pracujemy nad kandydatem na dawkę przypominającą swoistą właśnie dla niegopowiedział Stéphane Bancel, Dyrektor Generalny firmy Moderna. – Będziemy nadal udostępniać dane z badań klinicznych właściwym organom, aby pomóc im w podejmowaniu, opartych na dowodach naukowych, decyzji dotyczących najlepszych strategii szczepień przypominających przeciwko SARS-CoV-2.

Dane dotyczące trwałości odpowiedzi immunologicznej względem wariantu Omikron po przyjęciu dawki przypominającej

Moderna ogłosiła wcześniej wstępne dane na temat poziomów przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron po podaniu kandydatów na szczepionkę przypominającą w dawkach 50 µg i 100 µg. W 29 dniu od podania szczepienia (obecnie zarejestrowaną dawką przypominającą 50 µg mRNA-1273) poziomy przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Omikron wzrosły około 37-krotnie w porównaniu do poziomów przed podaniem dawki przypominającej. Natomiast dawka 100 µg mRNA-1273 zwiększyła poziomy przeciwciał neutralizujących około 83-krotnie w porównaniu do poziomów obserwowanych przed podaniem dawki przypominającej.

Nowo opublikowane dane obejmują wyniki poziomu przeciwciał po sześciu miesiącach od przyjęcia dawki przypominającej dla 20 uczestników badania w każdej z poniższych kohort:

• mRNA-1273 w dawkach 50 µg i 100 µg,
  • multiwalentnego kandydata mRNA-1273.211 (wariant Beta + szczep dziki) w dawkach 50 µg i 100 µg
  • oraz multiwalentnego kandydata mRNA-1273.213 (wariant Beta + wariant Delta) w dawce 100 µg.

Czytaj też: Biomed Lublin dostarczy nową szczepionkę na polski rynek