Najlepsze oddziały położnicze w Polsce w opinii Polek. Ranking Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku 2023 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNajlepsze oddziały położnicze w Polsce w opinii Polek. Ranking Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku 2023 - dlaszpitali.pl

opm-dlaszpitali-ranking-gdzie-rodzić-po-ludzku

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny wyróżniła najlepsze szpitale położnicze w Polsce. 9 i 10 stycznia poznaliśmy liderów w opiece okołoporodowej według Polek, a wyniki rankingu zostały upublicznione na profilach Fundacji w mediach społecznościowych.

Cały Ranking Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku jest opublikowany na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku i stanowi zestawienie autentycznych doświadczeń dotyczących opieki okołoporodowej. Dane dostarczane są przez kobiety poprzez anonimową ankietę „Głos Matek”. W roku 2023 ankietę wypełniło 16 455 kobiet.

Wyróżnione placówki w wysokim stopniu realizowały standardy opieki okołoporodowej i zapisy ustawy o prawach pacjenta. Czego wyrazem są zgromadzone punkty na profilu szpitala.

W Rankingu Szpitali wyróżnione są dwie kategorie: „TOP10 w Polsce” i „TOP3 w regionie”

„TOP10 w Polsce” to szpitale, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej dziesiątce szpitali w 2023 r.

„TOP3 w regionie” to szpitale, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej trójce w Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku w 2023 i osiągnęły ocenę 75/100.

Ideą Rankingu Szpitali jest wskazywanie szpitali, w których kobieta może “urodzić po ludzku”, z poszanowaniem godności i intymności, w otoczeniu profesjonalnego i czułego personelu medycznego. Dzięki rankingowi „Głos Matek” szpitale poddane są kontroli społecznej, co przekłada się na poprawę opieki okołoporodowej. Upublicznianie głosu kobiet wnosi do debaty publicznej ważny element jakim jest jakość opieki w procesie narodzin i kształtowanie pozytywnego podejścia do doświadczenia macierzyństwa. Poprzez wyróżnianie szpitali, w których stosowane są wysokie standardy jakości opieki okołoporodowej, społeczeństwo otrzymuje szansę edukacji na temat znaczenia standardów dla zdrowia matki i dziecka.

Głównym celem Rankingu Szpitali jest informowanie kobiet o rzeczywistej jakości opieki świadczonej przez poszczególne szpitale oraz przyczynianie się do podnoszenia jakości opieki okołoporodowej na porodówkach.

Liderzy w opinii kobiet, które biorą udział w monitoringu „Głos matek” w 2023 roku

„TOP10 w Polsce”

• Gdańsk Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – Klinika Położnictwa Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Gdańsk Swissmed Centrum Zdrowia S.A.
  • Goleniów Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o.
  • Hrubieszów Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hrubieszów
  • Kartuzy Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Kartuzy
  • Lipsko Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy
  • Malbork Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej- Król
  • Myszków Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie
  • Piekary Śląskie Piekarskie Centrum medyczne Sp. z o.o. Szpital Miejski pw. Św. Łukasza
  • Skarżysko-Kamienna Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej – Curie
  • Starachowice Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Warszawa Szpital Medicover
  • Warszawa Warszawski Szpital Południowy
  • Warszawa Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.
  • Warszawa Centrum Medyczne ŻELAZNA Sp. z o.o. Szpital Specjalistyczny św. Zofii
  • Zawiercie Szpital Powiatowy Zawiercie

Czytaj też: Operacje wad serca u płodów w Szpitalu Bielańskim