Najdroższy lek na SMA będzie refundowany w Polsce - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNajdroższy lek na SMA będzie refundowany w Polsce - dlaszpitali.pl

Najdroższy lek na SMA będzie refundowany w Polsce

opm-dlaszpitali-refundacja-najdrozszego-leku-na-sma

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że na liście leków refundowanych znajdzie się Zolgensma, stosowany w terapii rdzeniowego zaniku mięśni. Z leku będą mogły skorzystać dzieci do 6 miesiąca życia.

Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni w Polsce jest finansowane ze środków publicznych od 2019 roku. Polska jako pierwszy europejski kraj wprowadziła powszechne badania przesiewowe – między kwietniem 2021 r., a lipcem 2022 r. przebadano prawie 282 tysiące noworodków, a SMA zdiagnozowano u 38.

Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z 4, które oferują kompleksowe leczenie wyliczał prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Lek Zolgensma jest najdroższym lekiem stosowanym w terapii SMA. Jego roczna refundacja będzie kosztować 300 milionów złotych. – Zolgensma to przełomowy lek, który zmienia życie powiedział Kacper Ruciński z Fundacji SMA. – Rodzice chorych dzieci oczekiwali na refundację leku Zolgensma. Fundusz Medyczny, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, będzie nadal wspomagał polskich pacjentówmówiła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Na wrześniowej liście refundacyjnej znajdzie się też Evrysdi, kolejny lek na SMA. – Dajemy dostęp do wszystkich trzech leków na SMA. To szansa dla nowonarodzonych dzieci na prawidłowy rozwój. Mamy znakomite wyniki w leczeniu 810 pacjentów podkreślała prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM.

Źródło: www.gov.pl/web/zdrowie

Czytaj też: Nowa inwestycja w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie