Na rynek trafi najmniejsze urządzenie do monitorowania pracy mózgu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNa rynek trafi najmniejsze urządzenie do monitorowania pracy mózgu - dlaszpitali.pl

Na rynek trafi najmniejsze urządzenie do monitorowania pracy mózgu

OPM10_17_LECZENIE_INTERWENCYJNE_UDAROW_MOZGU_FOT
fot. Thinkstock

Nowoczesne urządzenia pomagają dokładnie odwzorować pracę mózgu. Badają, w jaki sposób i które części mózgu reagują na zapachy, kolory czy obrazy. Na tej podstawie potrafią rozpoznać początki chorób neurologicznych. Technologia EEG sprawdza, jaki obszar mózgu aktywuje się przy danej czynności. Aktywność mózgu można też mierzyć za pomocą technologii NIRS, a szybkość zmian przepływu krwi w mózgu obrazuje światło bliskiej podczerwieni. W połączeniu z innymi urządzeniami technologia pozwoli trenować mózg i w ten sposób zapobiegać demencji. Wkrótce najmniejsze tego typu urządzenie będzie dostępne na rynku.

– XB-01 to narzędzie do pomiaru aktywności mózgu za pomocą gier, a także za pośrednictwem naszych aplikacji wspierających aktywność mózgu. Stworzyliśmy je z myślą o uczniach i studentach, nauczycielach, a także o osobach starszych, aby zapobiegać demencji lub ją opóźnić – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Heinz Dommel, wiceprezes Hitachi High Technologies.

Czytaj także: Utworzono Narodową Strategię Zdrowia Mózgu

Choć ludzki mózg kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, to dzięki nowym technologiom badań wiemy coraz więcej. Dzięki podczerwieni można np. zwizualizować przepływ krwi w mózgu. Wiązka światła w bliskiej podczerwieni odbija się w zależności od stopnia natlenienia krwi. W miejscu zwiększonej aktywności neuronów, a tym samym zwiększonego zapotrzebowania na tlen, jest inna częstotliwość fal świetlnych, niż tam, gdzie tlen został już oddany do tkanek. Można w ten sposób sprawdzić, jaki obszar mózgu aktywuje się przy danej czynności.

XB-01 umożliwia natomiast przesyłanie danych w czasie rzeczywistym przez bluetooth, co umożliwia pomiar aktywności mózgu w dowolnym miejscu i czasie.

– To prawdopodobnie najmniejsze tego typu narzędzie na świecie. Jest to technologia z wykorzystaniem czujników bliskiej podczerwieni (NIRS) opracowywana w Japonii od niemal 20 lat i testowana na różnych uczelniach. Pomiar krążenia krwi wykonywany jest na czole i nieco powyżej. Za pomocą aplikacji można obserwować aktywność mózgu w skali od zerowego do najwyższego poziomu. Widać więc jak aktywność mózgu rośnie – wskazuje Heinz Dommel.