Utworzono Narodową Strategię Zdrowia Mózgu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUtworzono Narodową Strategię Zdrowia Mózgu - dlaszpitali.pl

Utworzono Narodową Strategię Zdrowia Mózgu

OPM_5_19_AKTUALNOSCI_UTWORZONO_NARODOWA_STRATEGIE

Raport „Brain Plan dla Polski” zakłada szereg zmian w organizacji ochrony zdrowia, przede wszystkim w takich dziedzinach jak psychiatria oraz neurologia.

W Polsce z chorobami mózgu zmaga się 15 mln osób, przy uwzględnieniu zaledwie 12 przypadłości.

Osób z chorobami mózgu będzie przybywać. Wpływ na to ma nie tylko starzenie się społeczeństwa, ale także zmiany cywilizacyjne. Zaburzenia psychiczne i neurologiczne występują u coraz młodszych osób. Jest to efekt: stresu, braku wypoczynku, niezdrowego trybu życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 roku depresja będzie najczęstszą przyczyną schorzeń, a także niepełnosprawności.

Polski system zdrowia nie jest przygotowany do wyzwań, jakimi są choroby mózgu, i nie ma żadnych planów na przyszłość. Dlatego tak istotne jest rozwiązanie problemów systemowych w tym zakresie. Raport „Brain Plan dla Polski. Strategia dla zdrowia mózgu” jest początkiem analizy polskiego modelu opieki nad pacjentem z chorobami mózgu pod kątem społecznym, prawnym oraz ekonomicznym.

Czytaj także: Interwencyjne leczenie ostrych udarów niedokrwiennych mózgu – co nowego?

Raport powstał przy współpracy: Uczelni Łazarskiego, Polskiej Rady Mózgu, Europejskiej Rady Mózgu, Fundacji NeuroPozytywni, a także Kancelarii Prawnej DZP. Autorzy wyszczególnili trzy główne założenia. Po pierwsze, wprowadzenie definicji chorób mózgu do systemu opieki zdrowotnej. Leczenie osób z przypadłościami tego typu powinno stać się jednym z istotnych aspektów polskiego systemu opieki zdrowotnej. Po drugie, zintegrowanie i skoordynowanie opieki nad pacjentami ze schorzeniami mózgu, prowadzonej przy współpracy międzysektorowej. Po trzecie, profilaktyka chorób, które miałyby się stać jednymi z kluczowych elementów efektywnej ochrony zdrowia.

Problem przy wdrażaniu „Brain Planu” może stanowić niewystarczająca liczba lekarzy, zwłaszcza psychiatrów i neurologów. Istotne jest odciążenie specjalistów od biurokracji. Konieczne jest wprowadzenie zmian w systemie, które umożliwiłyby lekarzom większą swobodę w zakresie decydowania o sposobie leczenia konkretnego pacjenta. Ponadto, zwiększenie nakładów finansowych na psychiatrię, która jest najbardziej niedofinansowaną dziedziną medycyny.

Apel o wdrożenie „Brain Planu dla Polski” podpisało środowisko medyczne, Rzecznik Praw Pacjenta oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich. Zostanie on przekazany Ministrowi Zdrowia.