Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowa metoda monitorowania immunoterapii
Zespół młodych naukowców chce wykorzystać mikroskopię holograficzną do monitorowania immunoterapii – nowoczesnej metody leczenia nowotworów. Aktualnie trwają prace na stworzeniem prototypu rozwiązania – informują przedstawiciele Politechniki Warszawskiej (PW).
Rozwiązanie łączy cyfrową mikroskopię holograficzną i narzędzie do monitorowania stanu komórek – czytamy w informacji na stronie uczelni.
Immunoterapia polega na aktywacji układu immunologicznego, który ma naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Najbardziej zaawansowana i najnowocześniejsza forma tej metody to terapia CAR-T. Każda dawka lecznicza jest tu indywidualnie wytwarzana dla pacjenta przy użyciu jego własnych limfocytów T. Potrzeba do tego systematycznego monitorowania postępów i późniejszej rekonwalescencji.
Obecnie w tym celu używa się panelów cytometrycznych oraz testów diagnostycznych, które wymagają odpowiednio wykwalifikowanego personelu, odczynników i zajmują wiele czasu. Ponieważ CAR-T to kosztowna i długa procedura, szybkie i niezawodne narzędzie do jej monitorowania mogłoby przyspieszyć diagnostykę i pomóc lekarzom w podejmowaniu decyzji o przerwaniu lub kontynuowaniu terapii oraz ocenie jej postępów.
– Nasze podejście jest odpowiedzią na potrzebę nieinwazyjnego, szybkiego i taniego monitorowania spersonalizowanej terapii CAR-T – wyjaśnia cytowana na stronie uczelni mgr inż. Martyna Mazur, liderka zespołu QPI4MED, doktorantka z Wydziału Mechatroniki PW. – W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań proponujemy wyspecjalizowane narzędzie oparte na intuicyjnej aplikacji, dzięki której analiza wyników stanie się prostsza, szybsza i nie będzie wymagała doświadczenia z zakresu optyki i fotoniki.
Pomysł młodych naukowców, jak podano w komunikacie, to połączenie cyfrowej mikroskopii holograficznej – nieinwazyjnej, ilościowej techniki obrazowania – i intuicyjnego narzędzia do monitorowania stanu limfocytów w trakcie immunoterapii komórkowej.
Czytaj też: PARROT AI. W Kielcach powstaje inteligentny asystent lekarza