Na Politechnice Białostockiej powstało laboratorium dla przyszłych inżynierów biomedycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNa Politechnice Białostockiej powstało laboratorium dla przyszłych inżynierów biomedycznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Na Politechnice Białostockiej powstało laboratorium dla przyszłych inżynierów biomedycznych

opm-dlaszpitali-politechniki
fot. PAP/Artur Reszko

Na Politechnice Białostockiej powstało nowoczesne laboratorium – stanowisko do intensywnej terapii pacjenta. Studenci inżynierii biomedycznej będą się tam mogli nauczyć działania, obsługi i serwisowania sprzętu medycznego. Jak podkreślają eksperci, tacy specjaliści są bardzo potrzebni w szpitalach.

Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej powstało na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej (PB). Uroczyście otwarto je w czwartek.

Jak mówiła przed otwarciem rektor Politechniki Białostockiej, prof. Marta Kosior-Kazberuk, powstanie tego miejsca to wynik współpracy partnerów przemysłowych, pracodawców z uczelnią. – Chodzi o to, że uczelnia wyposaża studentów, absolwentów w solidną wiedzę techniczną, ale umiejętności praktyczne, kontakt z nowoczesnymi technologiami, z nowoczesnymi rozwiązaniami, które stale się zmieniają jest możliwe tylko przy intensywnej współpracy z otoczeniem gospodarczym – podkreśliła.

Zaznaczyła, że uczelnia chce angażować otoczenie społeczno-gospodarcze w cały proces nauczania – od rekrutacji kandydatów, poprzez wspólne tworzenie programów studiów i uczestniczenie w procesie kształcenia, by wyposażyć absolwentów w niezbędne kompetencje do zmieniającego się ciągle rynku pracy. W jej ocenie, to możliwe dzięki bliskiej współpracy z przedsiębiorcami.

Laboratorium to wspólny projekt PB i firmy Biameditek, wspierany przez firmy Balton i Technomex.

Dyrektor zarządzający Biameditek sp. z o.o. (spółka zmienia nazwę na Cirro) Mariusz Tyszkiewicz mówił, że ten projekt został stworzony specjalnie dla studentów. – Naszym głównym celem było to, żeby studenci poczuli ideę bycia inżynierem biomedycznym. Dlaczego? Bo to fantastyczny zawód, który łączy wiele dyscyplin – podkreślił i dodał, że absolwenci są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Poinformował też, że inwestycja warta jest 1 mln zł.

Laboratorium przypominającego prawdziwy OIOM

W laboratorium znajdują się nowoczesne urządzenia, w które wyposażony jest w prawdziwym szpitalu oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM). To łóżko szpitalne z manekinem pacjenta, kardiomonitory, defibrylator, respirator, most sufitowy, centrala monitorująca, kompresor medyczny i pompy infuzyjne. Studenci będą mogli zapoznać się tu z działaniem, obsługą i serwisowaniem tego sprzętu.

Na konferencji przypomniano, że zgodnie z rozporządzenia ministra zdrowia z lipca 2023 roku, wprowadzono nowe stanowisko pracy w szpitalach – inżyniera biomedycznego i młodszego inżyniera biomedycznego. Umożliwia ono dyrektorom podmiotów leczniczych na zatrudnianie inżynierów biomedycznych na jasnych zasadach.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku dr Cezary Nowosielski powiedział, że wyposażenie laboratorium na PB w pełni odwzorowuje prawdziwe stanowisko do intensywnej terapii pacjenta na szpitalnym OIOM-ie.

Specjaliści od sprzętu medycznego są potrzebni

Nowosielski podkreślał, że specjaliści odpowiedzialni za sprzęt medyczny w szpitalu są ważni. Poinformował, że np. w szpitalu wojewódzkim, który jest jednym z największych szpitali w Podlaskiem, są tysiące jednostek różnego sprzętu medycznego, a szpital wydaje rocznie kilka milionów złotych na obsługę posprzedażową tego sprzętu, aby był na bieżąco poddawany przeglądom i działał zgodnie z wymogami.

– Ten zawód jest bardzo potrzebny. Przez wiele lat nie było osób kształconych, które mogliśmy zatrudnić bezpośrednio po studiach, ponieważ uczyły się tylko teorii – powiedział Nowosielski. Utworzenie laboratorium – zauważył – pozwoli wykształcić praktyków znających ten sprzęt.

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że absolwenci tego kierunku zatrudnieni w szpitalu będą uczestniczyli w obsłudze, serwisie, a także w procesie zakupowym tego sprzętu. Mówił, że szpital wojewódzki potrzebuje takich osób kilka, obecnie – dzięki współpracy z PB – zatrudniono dwóch studentów, którzy zapoznają się ze sprzętem w placówce, aby po skończeniu studiów „płynnie wejść w pracę szpitala”.

W laboratorium obok kształcenia studentów, będzie prowadzona działalność naukowa, a także szkolenia dla różnych grup zawodowych.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

Czytaj też: Naukowcy z Politechniki Opolskiej ulepszają holter EKG

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.