MZ podsumowało projekt „Dostępność plus dla zdrowia” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ podsumowało projekt „Dostępność plus dla zdrowia” - dlaszpitali.pl

MZ podsumowało projekt „Dostępność plus dla zdrowia”

opm-dlaszpitali-dostepnosc-plus-dla-zdrowia
fot. iStock

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Dostępność plus dla zdrowia”. Jego celem było wsparcie placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej i szpitali w poprawie dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

W ciągu 4 lat trwania projektu, ze wsparcia na kwotę ponad 350 mln zł skorzystało 277 placówek POZ i 78 szpitali.

Projekt jest częścią programu finansowanego z budżetu UE „Dostępność plus”, który ma ułatwiać życie, zapewniając swobodny dostęp do dóbr, usług i możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób ze szczególnymi potrzebami.

– Cieszę się, że będziemy mogli dzisiaj podzielić się swoimi perspektywami i wnioskami, które wyznaczą kierunek dalszych działań. Przez 4 lata udało nam się wesprzeć, na kwotę ponad 350 mln zł, 277 placówek POZ i 78 szpitali. Program ten pomógł w realizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Wypracowaliśmy standardy. Nie będzie już sytuacji, że przed przychodnią nie ma miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami, wind, które nie działają, ciasnych korytarzy – powiedział podczas konferencji wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Ułatwienia dla osób ze szczególnymi potrzebami

Środki pozyskane z projektu pozwoliły placówkom medycznym m. in. na wyposażenie w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy), szkolenia, dostosowanie stron internetowych czy swobodne poruszanie się (podjazdy, windy, oznaczenia).

Przeprowadzono 4 nabory wniosków o powierzenie grantów. Wniosków złożono 900 (290 –  szpitale, 610 – POZ). MZ podpisało umowy na realizację grantów z 78 szpitalami i 277 placówkami POZ. W ostatnich trzech latach 7 zespołów przeprowadziło 682 audyty dostępności.

Program adresowany do 30% społeczeństwa

Program „Dostępność plus” całkowicie koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przemysław Herman, przedstawiciel ministerstwa, wskazywał, że program ten, przewidziany na lata 2018-2025, daje możliwość samodzielnego i niezależnego życia. Jest wyrazem troski o różnych użytkowników, opartym na zasadzie solidarności społecznej.

– To program, który realizujemy we współpracy z samorządami terytorialnymi, NGO i przedsiębiorcami. Jest adresowany do 30% społeczeństwa. Odpowiada wprost na bariery i ograniczenia – podkreślał Przemysław Herman.

Konferencja podsumowująca projekt odbyła się 7 grudnia 2023 w Ministerstwie Zdrowia.

Źródło: gov.pl

Czytaj też: „Dzień dobry – tak niewiele, a zmienia tak wiele” – kampania Polskiej Federacji Szpitali

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.