Ministerstwo Zdrowia reaguje na nadużycia przy wystawianiu e-recept - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMinisterstwo Zdrowia reaguje na nadużycia przy wystawianiu e-recept - dlaszpitali.pl

Ministerstwo Zdrowia reaguje na nadużycia przy wystawianiu e-recept

opm-dlaszpitali-ministerstwo-zdrowia-reaguje-na-naduyzycia-przy-wystawianiu-recept

Określenie maksymalnej dziennej liczby wystawianych e-recept, ograniczenia w przepisywaniu leków psychotropowych i zawiadomienie do prokuratury – to działania, które zaproponowało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pojawiające się w ostatnim czasie doniesienia o nadużyciach przy wystawianiu e-recept.

Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjentapowiedział minister Adam Niedzielski.

Nieuczciwe praktyki przy wystawianiu e-recept

Ministerstwo zapowiedziało, że działania nieuczciwych lekarzy zostaną ukrócone. Jak podkreśla resort zdrowia, takie sytuacje stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Minister Adam Niedzielski potwierdził, że podpisał doniesienie do prokuratury na dziesięciu lekarzy, którzy w rażący sposób nadużywali prawa do wystawiania recept.

Wskazaliśmy 10 lekarzy, którzy w naszej ocenie dopuścili się 5 przestępstw: fałszerstwa intelektualnego, poświadczenia nieprawdy, oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego oraz ułatwienia dostępu do środków odurzających powiedział szef resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w celu ukrócenia nieuczciwych praktyk wprowadzone zostaną obostrzenia w systemie elektronicznym, który służy do obsługi recept. Lekarz będzie mógł wystawić w ciągu 10 godzin maksymalnie 300 recept dla 80 pacjentów. Bez wcześniejszego badania pacjenta medyk nie będzie mógł wystawić recepty na leki psychotropowe.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z „recepty rocznej”