Zakłady medycyny nuklearnej dofinansowane przez MZ... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZakłady medycyny nuklearnej dofinansowane przez MZ... - dlaszpitali.pl
Reklama

Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zakłady medycyny nuklearnej

 opm-zaklady-medycyny-nuklearnej
fot. iStock

Na diagnostykę nuklearną nowotworów i innych najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 24 mln złotych.

W ramach zadania „Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej”, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, w obszarze Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, 13 ośrodków z całej Polski otrzymało dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki technikami medycyny nuklearnej schorzeń nowotworowych na kwotę 24 079 819,20 złotych. Pierwszy sprzęt właśnie trafia do wyłonionych w postępowaniu ośrodków.

Nowoczesna diagnostyka nowotworów priorytetem polityki MZ

W przypadku lawinowo rosnącej zapadalności na choroby nowotworowe, nazywanej już onkologicznym tsunami, wczesne wykrycie schorzenia jest niezwykle istotne – przede wszystkim dla pacjenta, ale także dla całego systemu opieki zdrowotnejmówi Minister Zdrowia profesor Łukasz Szumowski. Nowoczesny sprzęt umożliwia precyzyjną diagnostykę nowotworów, co ma znaczenie dla skuteczności procesu terapeutycznego. Wierzę, że dofinansowanie zakładów medycyny nuklearnej przyczyni się do jeszcze bardziej efektywniejszego leczenia pacjentówdodaje.

Sprzęt trafi do 13 ośrodków w całej Polsce

Zgodnie z § 8 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2014 roku w sprawie prowadzenia prac nad opracowaniem i realizacją programów polityki zdrowotnej (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 84, z późn. zm.), Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że „decyzją Komisji Konkursowej, zaakceptowaną przez Ministra Zdrowia, dokonano wyboru i oddziału środków pomiędzy realizatorów w zakresie zadania pn. „Doposażanie zakładów medycyny nuklearnej” w 2018 roku”.

Jako Środowisko lekarzy medycyny nuklearnej, na co dzień diagnozujących i leczących pacjentów chorych onkologicznie, niezwykle cieszy nas uznanie nowoczesnej diagnostyki nowotworów za jeden z kluczowych elementów polityki zdrowotnej państwa. Zakup nowoczesnych gamma-kamer, wykorzystywanych w precyzyjnej diagnostyce nowotworów i innych najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych przyczyni się do lepszej diagnostyki i tym samym zwiększenia szans na skuteczniejsze (bo rozpoczęte na najwcześniejszym możliwym etapie) leczeniemówi prof. Leszek Królicki, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Medycyny Nuklearnej, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nie mam wątpliwości, że doposażenie zakładów medycyny nuklearnej kwotą ponad 24 milionów złotych to dobra inwestycja. Dobrze wiemy, że mądrze zainwestowane pieniądze, pozwalające długofalowo przyspieszyć i usprawnić cały proces diagnostyczno-terapeutyczny w efekcie przekładają się na obniżenie kosztów diagnostyki i terapii nowotworów. Ponieważ choroby onkologiczne są jednymi z dwóch najczęściej występujących schorzeń (obok kardiologicznych), oszczędności w tym zakresie są tym bardziej istotne, zwłaszcza w kontekście budżetu całego państwa. Ważne, by w ślad za inwestycjami szła coraz lepsza dostępność procedur medycyny nuklearnej, byśmy eliminowali kolejki na badania. W ten sposób będziemy leczyć Polaków szybciej i precyzyjniej, a co za tym idzie – lepiej i skuteczniejdodaje prof. Leszek Królicki.

Dofinansowanie otrzymają m.in.:

  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie,
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Łodzi,
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie,
  • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
  • Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie,
  • Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie,
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie,
  • Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Białymstoku,
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii SPZOZ,
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecin
  • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu,
  • Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. w Gdyni,
  • Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy.

Czytaj także: Medycyna nuklearna 2020 – wyzwania i priorytety

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.