Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMiędzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych - dlaszpitali.pl

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

opm-dlaszpitali-miedzynarodowy-dzien-pielegniarek-i-poloznych

Dwunastego maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w Meksyku w 1973 roku.

Wybrana data – 12 maja – nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1820 roku urodziła się Florence Nightingale, którą określa się jako prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa.

Pielęgniarki cieszą się dużym zaufaniem i poważaniem wśród społeczeństwa. W opracowanym przez instytut SW Research badaniu „Ranking prestiżu zawodów i specjalności 2023”, pielęgniarki znalazły się na trzeciej pozycji, tuż nad lekarzami. Pierwsze i drugie miejsce w zestawieniu najbardziej poważanych przez Polaków zawodów zajęli odpowiednio strażacy i ratownicy medyczni.

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1021 Polaków. Ranking SW Research publikowany jest od 2021 roku. W poprzednich edycjach zestawienia pielęgniarki również zajmowały wysokie pozycje – w 2022 roku czwartą, a w 2021 roku trzecią.

Źródło: swresearch.pl