Radiolodzy przegrywają ze sztuczną inteligencją

System sztucznej inteligencji lepiej radził sobie z analizą badań mammograficznych niż lekarze-radiolodzy. Nie wygrał z nim żaden z sześciu uczestniczących w eksperymencie specjalistów – poinformowali naukowcy na łamach pisma „Nature”.
Mammografia to badanie, które pozwala wykryć wczesne, potencjalnie groźne zmiany w piersiach. Szybka diagnoza oznacza dużo większe szanse na wyleczenie. Jednak, jak zwracają uwagę naukowcy z Google, stosunkowo często pojawiają się w tej metodzie fałszywe wyniki pozytywne oraz dochodzi do pominięcia rzeczywistej choroby.
Naukowcy z informatycznego koncernu na łamach pisma „Nature” opisali sztuczną inteligencję, której udało się popełnić znacząco mniej błędów niż specjalistom.
Z pomocą komputerowego programu badacze przeprowadzili analizę zdjęć mammograficznych dwóch dużych grup pacjentek – z USA i Wielkiej Brytanii. W porównaniu do analizy przeprowadzonej przez lekarzy, liczba fałszywych wyników pozytywnych spadła odpowiednio o 5,7 i 1,2 proc., a negatywnych – o 9,4 i 2,7.
Czytaj także: Rola rozwoju informatyki we współczesnej diagnostyce obrazowej
W innym eksperymencie, z udziałem sześciu radiologów, system AI radził sobie lepiej od każdego z nich.
Z kolei w badaniu symulującym typowy proces diagnostyczny, z analizą dokonywaną przez dwóch lekarzy, komputer pozwolił zmniejszyć ilość pracy drugiego radiologa aż o 88 proc.
Twórcy programu liczą na rozpoczęcie badań klinicznych z przekonaniem, że system pozwoli poprawić dokładność mammografii w realnych warunkach.
Źródło: PAP – nauka w Polsce