Lubelski szpital zyska oddział neurochirurgiczny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLubelski szpital zyska oddział neurochirurgiczny - dlaszpitali.pl

Lubelski szpital zyska oddział neurochirurgiczny

opm-dlaszpitali-lubelski-szpital-zyska-oddzial-neurochirurgiczny
fot. iStock

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii. Wsparcie w wysokości 29,3 mln zł zostało przyznane w ramach ósmej odsłony Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pierwsi pacjenci pojawią się na oddziale już 1 stycznia 2024 roku.

Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej dynamicznie się rozwija i zmienia na naszych oczach. Nowa inwestycja, czyli oddział neurochirurgii, to kolejny etap inwestycji, na którą czekali przede wszystkim pacjenci z naszego województwa. Zyskają oni szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze – nowoczesny sprzęt i możliwość rozwoju. Bardzo ważnym faktem jest także to, że planowana inwestycja pozwoli skrócić o dwa miesiące czas oczekiwania na świadczenia z zakresu neurochirurgii, a często mamy tu do czynienia z diagnostyką i leczeniem medycznym osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życiamówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W regionie lubelskim są trzy jednostki posiadające oddziały neurochirurgiczne. Według Narodowego Funduszu Zdrowia w marcu 2023 roku czas oczekiwania na przyjęcie w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie wynosił 30 dni, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu – 49 dni, a w Samodzielnym Państwowym Szpitalu Klinicznym PSK4 – aż 218 dni, co oznacza, że w samym Lublinie średni czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie na oddział neurochirurgii wynosi 124 dni.

Nowy Oddział Neurochirurgii szpitala przy al. Kraśnickiej będzie należał do grupy wysokospecjalistycznych jednostek ochrony zdrowia i będzie świadczył usługi medyczne w zakresie operacyjnego leczenia chorób układu nerwowego. W obszarze zainteresowania neurochirurgii znajdą się m.in. mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy. Schorzenia, którymi będą zajmować się lekarze, to na przykład ostre i przewlekłe bóle oraz urazy kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego, guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie kręgosłupa, choroby naczyniowe mózgu, krwotoki wewnątrzczaszkowe i nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Uzasadnieniem do realizacji planowanej inwestycji jest wzrost zachorowań w zakresie chorób neurologicznych nasilających się w społeczeństwie. Znamienne jest, że dotyczą one zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów. Jest on spowodowany stresem, siedzącym trybem życia, często ze smartfonem w ręku. Dodatkowo pandemia oraz konieczność pracy i nauki zdalnej nasiliły choroby dotyczące wad postawy, tj. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatie i inne, powodujące konieczność leczenia operacyjnegomówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Zakres inwestycji obejmuje modernizację lokalizacji po byłym trakcie operacyjnym szpitala i dotychczasowym oddziale toksykologiczno-kardiologicznym oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego do kompleksowego procesu diagnostycznego, operacyjnego oraz terapii małoinwazyjnej chorób neurologicznych i neuroonkologicznych.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Otwarcie Pracowni Rezonansu Magnetycznego Grupy AHoP w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.