Lubelski szpital w ciągu roku przeprowadził sto operacji z użyciem robota da Vinci

opm-dlaszpitali-lubelski-szpital-w-ciagu-roku-przeprowadzil-sto-operacji-z-uzyciem-robota-da-vinci

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie została przeprowadzona setna operacja przy użyciu robota da Vinci. Obecnie w Pracowni Robotyki Operacyjnej operuje już pięciu lekarzy, a kolejne osoby – po kilkumiesięcznym szkoleniu i uzyskaniu certyfikatów operatorów – dołączą wkrótce do zespołu.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W 2022 roku szpital dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w naszym kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę.

Sto operacji w tak krótkim czasie pokazuje, że zakup robota da Vinci dla największej placówki medycznej w regionie był dobrą decyzją. Operacje z wykorzystaniem tego sprzętu to krótsza hospitalizacja pacjenta, a dla szpitala spora oszczędność – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Pierwsza operacja z użyciem robota da Vinci została przeprowadzona w kwietniu ubiegłego roku. Dyrektorowi szpitala Piotrowi Matejowi udało się pozyskać do współpracy znakomitych lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. To właśnie jeden z nich, chirurg dr n. med. Jerzy Draus, przeprowadził po raz pierwszy w makroregionie lubelskim operację z użyciem robota da Vinci.

Czytaj też: Robotyka chirurgiczna – współczesne możliwości i wyzwania