Robotyka chirurgiczna – współczesne możliwości i wyzwania - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRobotyka chirurgiczna – współczesne możliwości i wyzwania - dlaszpitali.pl

Robotyka chirurgiczna – współczesne możliwości i wyzwania

OPM_3_22_Joanna_Szyman_ROBOTYKA_CHIRURGICZNA_FOT_3 fot. arch. autorki

Operacje i procedury, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, są teraz minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie.

Przyglądając się historii współczesnej chirurgii, widać, jak radykalnie skraca się czas pomiędzy kluczowymi kamieniami milowymi. Droga chirurgii od „otwartej” do „zamkniętej” zajęła ok. 200 lat. Adaptacja do laparoskopii zajęła kolejne 100 lat. Rewolucja wideolaparoskopii wymagała 30 lat, zanim stała się złotym standardem. Robotyka chirurgiczna stała się standardem dla wielu procedur zaledwie w ciągu dekady i przyniosła początek fundamentalnej zmianie w chirurgii.

Dziś chirurdzy wsparci systemami robotycznymi odchodzą od „tkanek i instrumentów” do świata „informacji i energii”, „bitów i bajtów”. Prawdopodobnie następna granica chirurgii to integracja chirurgii cyfrowej, w tym sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistość, automatyzacja i miniaturyzacja urządzeń (1).

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym i dominującym na całym świecie systemem robotycznym stosowanym w chirurgii jest system da Vinci firmy Intuitive Surgical.

Technologia ta jest rozwijana od ponad 20 lat. Aktualnie dostępne są już cztery generacje tych platform. Na świecie jest blisko 7000 instalacji robotów da Vinci, w 69 krajach, a do pracy z wykorzystani...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp