Lubelscy ortopedzi jako pierwsi w kraju operują z pomocą polskich drukowanych implantów rewizyjnych 3D

fot. materiały prasowe

Zespół lekarzy w oddziale urazowo-ortopedycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przeprowadził jako pierwszy w Polsce operację wszczepienia protezy stawu biodrowego, która została wykonana przez polską firmę na drukarce 3D.

Oddział urazowo-ortopedyczny Szpitala, mieszczący się w placówce przy ul. Herberta, od lat specjalizuje się w endoprotezoplastyce stawu biodrowego, a szczególnie w endoprotezoplastyce rewizyjnej. Mianem tym określa się konieczność wykonania kolejnego zabiegu przeprowadzanego u pacjentów, którzy mieli już wszczepiane protezy stawowe, ale ze względu na różne komplikacje (np. przemieszczenie się implantu lub obluzowanie protezy z destrukcją własnej kości tworzącej staw biodrowy) zachodzi konieczność przeprowadzenia endoprotezoplastyki rewizyjnej stawu.

U pacjentki w wyniku obluzowania się założonej wcześniej protezy stawu biodrowego doszło do dużych ubytków w obrębie kości miednicy. Musieliśmy zastosować odpowiednio rozbudowany implant, który umożliwiłby stabilne osadzenie w kości z wykorzystaniem pozostałych stref zawierających dobrej jakości fragmenty panewki kostnej. Planowanie takiego zabiegu jest o tyle trudne, że wymaga takiego rozłożenia sił w panewce, aby w przyszłości nie generowały dalszego uszkadzania tkanki kostnej, a wręcz żeby pobudzały regenerację i odbudowę loży kostnej mówi dr n. med. Andrzej Atras, kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego w Szpitalu przy ul. Herberta.

Lubelska placówka od dłuższego czasu współpracuje z polską firmą Medgal, która jest producentem implantów ortopedycznych. Wspólnie podejmują prace badawcze dotyczące budowy robionych na miarę implantów z wykorzystaniem druku 3D.

Czytaj też: Po raz pierwszy w Polsce pobrano fragment wątroby metodą laparoskopową od żywego dawcy