Lekarze z UCK w Gdańsku pierwszy raz przeszczepili wątrobę metodą D-HOPE - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLekarze z UCK w Gdańsku pierwszy raz przeszczepili wątrobę metodą D-HOPE - dlaszpitali.pl

Lekarze z UCK w Gdańsku pierwszy raz przeszczepili wątrobę metodą D-HOPE

opm-dlaszpitali-D-HOPE
fot. iStock

Lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pierwszy raz przeszczepili wątrobę tzw. metodą D-HOPE. 50-letnia pacjentka po ośmiu dniach od operacji została wypisana ze szpitala.

Biuro prasowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w poniedziałek poinformowało o zakończonej sukcesem transplantacji wątroby u 50-letniej pacjentki.

– Wyjątkowość tego przeszczepienia polegała na tym, że pierwszy raz zastosowano pozaustrojową perfuzję wątroby w hipotermii z oksygenacją – powiedział cytowany w komunikacie chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK dr hab. Piotr Domagała.

Na czym polega metoda D-HOPE?

Metoda pozaustrojowej perfuzji wątroby w hipotermii z oksygenacją to tzw. D-HOPE (dual hypothermic oxygenated perfusion). Polega ona na przepuszczeniu nasyconego tlenem płynu przez narząd za pomocą odpowiedniej pompy. W hipotermii płyn ma temperaturę około 12 stopni Celsjusza. W tym wypadku zdecydowano o zastosowaniu tej metody ze względu na parametry u zmarłego dawcy.

Otrzymywał on wysokie dawki amin presyjnych, co powoduje obkurczenie się łożyska naczyniowego wątroby i prowadzi do tego, że ma ona po reperfuzji (wszczepieniu) tzw. gorszy start. Perfuzja pozaustrojowa powoduje rozkurcz łożyska i przygotowanie narządu na przyjęcie krwi. Dodatkowo w jej trakcie podajemy do układu aktywnie tlen, co powoduje, że komórki narządu będą przygotowane na przyjęcie krwi po reperfuzji – tłumaczył chirurg.

Podano, że zastosowanie perfuzji wątroby pozwala znacząco zwiększyć liczbę pobranych i przeszczepionych narządów przez wykorzystanie do transplantacji tych, które nie były akceptowane ze względu na ich jakość. Co bardzo ważne, zastosowanie tej metody przyczynia się również do szybkiej rekonwalescencji pacjenta po operacji.

U 50-letniej pacjentki nie rozwinęły się powikłania i została wypisana do domu już w ósmej dobie po przeszczepieniu wątroby.

UCK w Gdańsku jest jednym z nielicznych, które wykonuje tego typu zabiegi

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest trzecim ośrodkiem w Polsce, w którym przeprowadza się pozaustrojową perfuzję wątroby (dwa pozostałe ośrodki są w Warszawie).

Od początku roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepiono 20 wątrób. Oprócz tego w ośrodku przeszczepia się także serce, płuca, nerki, rogówki, komórki krwiotwórcze i szpik.

Pierwszą w Polsce transplantację wątroby z wykorzystaniem mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii wykonano 8 lipca 2020 r. w kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Źródło: naukawpolsce.pl

Czytaj też: Kardiolodzy z Gliwic wszczepili choremu supernowoczesne urządzenie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.