Lekarze z Opola opracowali nową metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego

opm-dlaszpitali-lekarze-z-opola-opracowali-nowatorska-metode-zamykania-tetnicy-dla-dostepu-podobojczykowego

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klicznicznego w Opolu opracowali nową, małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego. Jak informuje placówka, opis metody i demonstracja wideo zostały opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „JACC Cardiovascular Interventions”.

Jak poinformował rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, lekarze z tej placówki opracowali nową, małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego.

Opracowana przez nas metoda jest wykorzystywana przy zabiegach implantacji zastawki aortalnej (TAVI) i wprowadzaniu pompy Impella wspomagającej pracę serca. Może być również użyta w zabiegach naczyniowych na aorcie. Opis metody wraz z demonstracją wideo został opublikowany w najbardziej prestiżowym amerykańskim czasopiśmie +JACC Cardiovascular Interventions+powiedział dr hab. Jerzy Sacha, kierownik zespołu USK, który opracował prezentowaną metodę.

Jak zaznacza USK w Opolu, zabiegi z przezskórnego dostępu podobojczykowego do tętnicy pachowej są wizytówką opolskiego ośrodka na arenie międzynarodowej. Placówka w Opolu jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie są one przeprowadzane, również u chorych przekazywanych z innych szpitali.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Nowatorska metoda leczenia udarów niedokrwiennych stworzona przez naukowców z Gdańska