Lekarze z gorzowskiego szpitala przeprowadzają nowatorskie zabiegi usuwania złogów żółciowych

opm-dlaszpitali-lekarze-z-gorzowskiego-szpitala-przeprowadzaja-nowatorskie-zabiegi-rozbijania-zlogow-zolciowych
fot. WSzW Gorzów Wlkp.

Przy pomocy nowoczesnego urządzenia trzech pacjentów w gorzowskim szpitalu przeszło zabieg kruszenia i usuwania złogów żółciowych. Ta metoda już na stałe wpisuje się w ofertę lecznicy.

Zespół lek. Marka Buszkiewicza, szefa pracowni endoskopowej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, przeprowadził nowatorskie zabiegi litotrypsji, czyli usuwania złogów żółciowych metodą endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW).

Zabieg polega na wprowadzeniu poprzez endoskop cienkiego jednorazowego cholangioskopu. Dzięki temu operator cały czas obserwuje drogi żółciowe oraz złogi, które trzeba usunąć. – Po uwidocznieniu złogów rozkruszamy je na mniejsze fragmenty za pomocą litotrypsji elektrohydraulicznejtłumaczył dr n. med. Andrzej Baniukiewicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dr Andrzej Baniukiewicz „specjalista od cholangioskopu”przed rokiem szkolił gorzowski zespół pracowni endoskopowej, a podczas ostatnich zabiegów tylko się przyglądał ich pracy.

Litotrypsja jest metodą bezinwazyjną, która pozwala uniknąć tradycyjnej operacji i otwierania dróg żółciowych. – Tradycyjny zabieg wiąże się z tygodniowym pobytem w szpitalu oraz z cierpieniem pacjenta. Po litotrypsji z reguły pacjent może wyjść do domu już na drugi dzień mówi lek. Marek Buszkiewicz z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Ta metoda jest dedykowana do szczególnie trudnych przypadków: dużych kamieni i zmian zwężeniowych dróg żółciowych, czyli tych, gdzie nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu laparoskopowego.

Zabiegi wykonywał lek. Marek Buszkiewicz, szef pracowni endoskopowej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Towarzyszyły mu pielęgniarki anestezjologiczne Katarzyna Przypis i Beata Roszak, lek. anestezjolog Marta Zawacka-Łęgosz oraz pielęgniarka zabiegowa Jadwiga Nawrocka. Dr n. med. Andrzej Baniukiewicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przyglądał się pracy zespołu.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Nowoczesna terapia raka prostaty w gorzowskim szpitalu. Stosują ją tylko trzy ośrodki w kraju