Lekarze rodzinni będą kierować pacjentów na badania specjalistyczne dlaszpitali.plLekarze rodzinni będą kierować pacjentów na badania specjalistyczne

Lekarze rodzinni będą mogli kierować pacjentów na badania specjalistyczne

opm-dlaspzitali-lekarze-rodzinni-beda-mogli-zlecac-badania-specjalistyczne

Lekarze rodzinni otrzymają specjalny budżet pozwalający im kierować pacjentów na badania, które obecnie mogą zlecać jedynie specjaliści. Takie możliwości stwarza nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Jak podaje serwis Prawo.pl, nowe przepisy przewidują, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł w umowie z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zobowiązać się do wypłacenia jej konkretnej kwoty na realizację dodatkowych zadań. Będzie to tzw. budżet powierzony, który pozwoli zwiększyć uprawnienia lekarzy rodzinnych, dzięki czemu pacjenci byliby szybciej diagnozowani i przyjmowani przez specjalistów. Przepisy w tej sprawie są już na końcowym etapie procesu legislacyjnego. Zespół do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej listę rekomendowanych chorób i badań przedstawił już w grudniu ubiegłego roku.

Z budżetu powierzonego będą mogły być finansowane badania dotychczas niedostępne w POZ, a także konsultacje specjalistyczne w kilku wybranych obszarach wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, przewodnicząca zespołu ds. zmian w POZ w Ministerstwie Zdrowia.

Rozszerzenie kompetencji lekarzy rodzinnych

Obecnie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie mają możliwości zlecania badań spoza listy określonych przez ministra zdrowia. Nie mogą np. skierować pacjenta na echo serca, wykonać całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego czy próby wysiłkowej, tylko muszą dać skierowanie do kardiologa. A według Prawo.pl, zgodnie z danymi NFZ, do poradni kardiologicznej w trzecim kwartale 2021 roku oczekiwało aż 168 tys. pacjentów w stanie stabilnym, średni czas oczekiwania wynosił 82 dni. Wkrótce tacy pacjenci będą mogli być diagnozowani przez lekarzy POZ w porozumieniu ze specjalistami.

To za sprawą budżetu powierzonego, który jest nowością w finansowaniu ochrony zdrowia – mówi w wypowiedzi dla Prawo.pl Paweł Żuk, członek zespołu w MZ, prezes Zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego. – NFZ w umowach ze świadczeniodawcami będzie mógł zabezpieczyć kwotę, dzięki której będziemy mogli kierować pacjentów na dodatkowe badania w celu postawienia diagnozy, a także na konsultacje do specjalistów, z którymi POZ współpracujewyjaśnia prezes Żuk.

To zaś oznacza, że pacjent nie zostanie sam ze skierowaniem, ale zostanie kompleksowo zaopiekowany przez swojego lekarza rodzinnego. W przypadku konieczności wizyty u specjalisty umawiałby ją koordynator w POZ, a nie sam pacjent.

Źródło: PAP MediaRoom

Czytaj także: Egzamin na szefa szpitala to nieporozumienie