Leczenie żywieniowe coraz bardziej popularne w programach polskich uczelni medycznych

opm-dlaszpitali-leczenie-zywieniowe-coraz-bardziej-popularne-na-polskich-uczelniach

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie dołączają w tym roku akademickim do grona dwóch innych uczelni w Polsce, których studenci mają obowiązkowe zajęcia z leczenia żywieniowego.

Leczenie żywieniowe od dwóch lat prowadzone jest na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a od roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Wprowadzono je, gdyż wielu lekarzom wciąż brakuje wiedzy, jak prowadzić opiekę żywieniową, a wielu pacjentów nie otrzymuje zalecanego im leczenia żywieniowego.

Bez żywienia nie ma leczenia, dlatego wiedzieliśmy, że chcemy rozwijać na naszej uczelni edukację w zakresie leczenia żywieniowegoprzekonuje w informacji przekazanej PAP prof. Ewa Stachowska, kierownik Katedry i Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Inicjatorem programu leczenia żywieniowego na uczelniach medycznych jest Fundacja Nutricia, która od ćwierć wieku zajmująca się edukacją w tym zakresie. Szkolenie studentów medycyny ma sprawić, że będą oni potrafili ocenić stan odżywienia pacjenta, a w razie potrzeby zainicjować interwencję żywieniową, np. zakwalifikować chorego do żywienia dojelitowego czy obsłużyć PEGa (gastrostomię umożliwiającą podanie pokarmu do żołądka).

Stan leczenia żywieniowego w Polsce

Z danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) wynika, że w 2018 r. ponad 30 proc. pacjentów w Polsce było niedożywionych już w chwili przyjęcia do szpitala, a ten stan pogłębiał się u kolejnych 20-30 chorych w trakcie hospitalizacji. Dodatkowo, aż 80 proc. pacjentów nie otrzymywało zalecanego im leczenia żywieniowego, co ma negatywny wpływ na wyniki zastosowanej u nich terapii. Właściwego leczenia żywieniowego potrzebują m.in. chorzy onkologiczni, neurologiczni (np. po udarze mózgu), z chorobami układu pokarmowego czy niewydolnością nerek.

Fundacja uruchomiła grant, w ramach którego uczelnie otrzymują wsparcie w procesie dydaktycznym, obejmującym leczenie żywieniowe zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci, w szczególności na oddziałach internistycznym i chirurgicznym.

Nie mieliśmy cienia wątpliwości co do zasadności poszerzenia sylabusa. Prawidłowy stan odżywienia jest bowiem podstawą dobrego funkcjonowania pacjenta, jego szybkiego powrotu do zdrowia, zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób wewnątrzszpitalnych, krótszej rekonwalescencji oraz hospitalizacji zaznacza dr hab. Andrea Horvath, pełnomocnik rektora ds. programów kształcenia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stołeczna uczelnia jako pierwsza w Polsce wdrożyła dwa lata temu akademicki program żywieniowy. Wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej w lutym i marcu 2022 r. wśród 124 studentów WUM, wykazały, że 97 proc. ankietowanych pomógł on poszerzyć wiedzę na ten temat, a według 67 proc. badanych na studiach powinno być więcej tego rodzaju zajęć.

Czytaj też: Minister Zdrowia: Nie ma nic ważniejszego w ochronie zdrowia niż kadry