Łatwiejsze wnioskowanie o zgodę na budowę placówki medycznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plŁatwiejsze wnioskowanie o zgodę na budowę placówki medycznej - dlaszpitali.pl
Reklama

Łatwiejsze wnioskowanie o zgodę na budowę placówki medycznej

OPM_5_20_AKTUALNOSCI_W_OCHRONIE_ZDROWIA_1185375000
fot. iStock

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych − wprowadza ona pełną elektronizację, a także uproszczony proces oceny wniosków o inwestycję w ochronie zdrowia (np. o budowę nowych placówek szpitalnych). Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pozwoli rządowi wprowadzić pełną elektronizację oraz uproszczony proces oceny wniosków inwestycyjnych w ochronie zdrowia. Rozszerzeniu ulegnie krąg podmiotów leczniczych, dla których pozytywna opinia o celowości inwestycji (OCI) będzie warunkiem jej dofinansowania ze środków publicznych i uzyskania kontraktu na udzielanie świadczeń zdrowotnych z NFZ − pozwoli to na bardziej racjonalne wykorzystanie środków publicznych w sektorze zdrowia.

Całkowita elektronizacja

Nowelizacja ustawy wprowadza ponadto całkowitą elektronizację procesu opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia − wnioski będą składane oraz procedowane tylko elektronicznie za pośrednictwem Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Wpłynie to na przyśpieszenie postępowania, jak i uprości procedury objęte OCI.

Będą także nowe czynniki ubiegania się o OCI. Zniesiona zostanie konieczność ubiegania się o OCI w przypadku drobnych inwestycji (mniejszych niż 2 mln zł). Wprowadzony limit w wysokości 2 mln zł ma wpłynąć na eliminację wniosków o niskiej wartości inwestycyjnej i zapewnić adekwatny wybór inwestycji podlegających OCI.

Komisja oceni składanie wniosków o budowę nowego szpitala

Wzmocnieniu ma ulec konstruktywna ocena wniosków dla inwestycji strategicznych. Dla przedsięwzięć, których koszt będzie większy niż 50 mln zł, wydanie OCI będzie poprzedzone dodatkową oceną Komisji Oceny Wniosków Inwestycyjnych. Komisja będzie nowym organem opiniodawczo-doradczym, powołanym przy ministrze zdrowia. W skład komisji wejdzie po jednym przedstawicielu wskazanym przez szefa KPRM i prezesa NFZ oraz ministrów (działowych): finansów, rozwoju regionalnego i zdrowia. OCI ma być ważna przez 3 lata od dnia jej wydania, a nie tak ja ma to miejsce obecnie, czyli bezterminowo.

Czytaj także: Niezbędna transformacja cyfrowa polskiej ochrony zdrowia

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.