KUL będzie kształcił lekarzy już od przyszłego roku - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKUL będzie kształcił lekarzy już od przyszłego roku - dlaszpitali.pl
Reklama

KUL będzie kształcił lekarzy już od przyszłego roku

opm-dlaszpitali-kul-bedzie-ksztalcil-lekarzy
fot. iStock

Katolicki Uniwersytet Lubelski uzyskał zgodę ministra edukacji i nauki i pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego. Kształcenie ma rozpocząć się jesienią 2023 r. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski określił to wydarzenie jako bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii uniwersytetu. Zaznaczył, że studia medyczne prowadzą uniwersytety katolickie w wielu krajach na świecie.

Naturalną rzeczą jest, byśmy dołączyli do ich grona. Kształcąc nowych lekarzy, odpowiemy także na potrzeby społeczne związane z dostępem do świadczeń zdrowotnychpodkreślił.

KUL zaczyna kształcił lekarzy

Jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim będą mogły zostać utworzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski dzięki uzyskanej już zgodzie ministra edukacji i nauki oraz pozytywnym rekomendacjom Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia.

Jak poinformował rektor KUL, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć się jesienią 2023 r. Zajęcia będą prowadzone w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie – jak podano – funkcjonują nowoczesna laboratoria i specjalistyczna infrastruktura, która jest sukcesywnie uzupełniana.

Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest także uruchomienie tego kierunku w języku angielskim. Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu prowadzi już studia pielęgniarskie oraz położnictwoprzekazano w komunikacie.

Przygotowując się do uruchomienia medycyny, lubelska uczelnia nawiązała współpracę m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, a także z Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Gabriela Bogaczyk

Czytaj też: Naczelna Rada Lekarska komentuje ustawę o minimalnych wynagrodzeniach

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.