Komitet Zdrowia Publicznego PAN o szczepieniach medyków dlaszpitali.plKomitet Zdrowia Publicznego PAN o szczepieniach medyków

Komitet Zdrowia Publicznego PAN za obowiązkowym szczepieniem medyków na COVID-19

opm-dlaszpitali-komitet-zdrowia-publicznego-pan-szczepienia-dla-medykow
fot. iStock

Polski Komitet Zdrowia Publicznego PAN apeluje do władz o wprowadzenie ustawowego obowiązku zaszczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich osób zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby zdrowotne, opiekuńcze i wychowawcze.

Ustawowego obowiązku zaszczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich osób zatrudnionych w placówkach zdrowia, opiekuńczych, a także wychowawczych domaga się od władz Polski Komitet Zdrowia Publicznego PAN, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju zdrowia publicznego i epidemiologii.

KZP PAN zwrócił się ponadto do Samorządów Zawodów Medycznych o jednoznacznie krytyczne występowanie w przypadkach publicznego kwestionowania zasadności szczepień przeciw COVID-19 przez ich członków.

Apel o akcję informacyjną

Komitet wystosował apel, w którym domaga się akcji informacyjnej nakłaniającej do szczepień i wszelkich ułatwień. Chce ponadto, by władze samorządu terytorialnego wprowadzały nagrody za szczepienia.

Komitet uzasadnił swoje postulaty, m.in. mając na uwadze historyczne i bieżące negatywne doświadczenia ludzkości związane z epidemiami, które w przeszłości i obecnie pochłonęły miliony istnień i uznając prawo ludzi do życia w zdrowiu i komforcie, jaki daje zniesienie epidemicznych zakazów i nakazów.

Szanse powodzenia

Szanse powodzenia inicjatywy stoją pod znakiem zapytania. Przeciwny obowiązkowym szczepieniom medyków jest samorząd lekarski, który uważa, że lekarze potrafią sami ocenić ryzyko i podjąć odpowiednią decyzję o zaszczepieniu się. Także przedstawiciele rządu wielokrotnie podkreślali, że przymus szczepień nie jest dobrym rozwiązaniem i nie ma takich planów.

Wiele aspektów sprawy

Sprawa ma jednak wiele aspektów. Problem zgłaszają m.in. uczelnie wyższe, jak uniwersytet medyczny. Naciskają studentów na zaszczepienie się przeciwko COVID-19, uzależniając od tego udział w zajęciach. Takie działania uczelni budzą poważne wątpliwości prawne. Nie ma podstawy prawnej, aby nakładać na studentów obowiązek zaczepienia się czy nawet żądać informacji na ten temat. Jednakże pracodawcy, którzy organizują praktyki, wymagają szczepień od studentów, a niezaszczepionych nie chcą przyjmować.

Czytaj także: NIK kontroluje dodatki covidowe dla medyków

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.