Kierunek lekarski na PWr z pozytywną opinią PKA - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKierunek lekarski na PWr z pozytywną opinią PKA - dlaszpitali.pl
Reklama

Kierunek lekarski na PWr z pozytywną opinią PKA

opm-dlaszpitali-kierunek-lekarski
fot. PWr/FB

Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie oceniła kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej. Rekrutacja na kolejny rok akademicki ma rozpocząć się we wrześniu.

Zespół PKA wizytował Wydział Medyczny PWr 12 i 13 czerwca. Członkowie komisji spotkali się wówczas m.in. z władzami politechniki, dyrektorami współpracujących z uczelnią szpitali, pracownikami wydziału i studentami. Sprawdzili również bazę dydaktyczną. Na podstawie zebranych wtedy materiałów, dokumentów i opinii PKA podjęła uchwałę, która 19 sierpnia wpłynęła na PWr. Kierunek lekarski na Wydziale Medycznym otrzymał ocenę pozytywną z okresem obowiązywania 2 lat. Oznacza to, że po nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego limitów przyjęć na rok akademicki 2024/25, uczelnia uruchomi nabór kolejnego rocznika na studia na kierunku lekarskim.

Pozytywna ocena PKA nie jest zaskoczeniem dla władz uczelni. – Zrealizowaliśmy wszystkie wcześniejsze rekomendacje dotyczące funkcjonowania kierunku lekarskiego, dlatego nie spodziewaliśmy się innej decyzjipodkreśla prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – To kolejne potwierdzenie, że zrobiliśmy przemyślany krok w dobrym kierunku. Na wielu wiodących europejskich i amerykańskich uniwersytetach technicznych medycyna jest obecna i ważna. Dlatego kształcenie i badania naukowe w tym obszarze wpisaliśmy do strategii naszej uczelnidodaje.

Kontakt z pacjentem i tutoring

Politechnika Wrocławska jako pierwsza polska uczelnia techniczna rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami oraz Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed. W 2023 r. na pierwszy rok studiów przyjęto 60 osób.

Ogromna baza kliniczna, obejmująca ponad 3 600 łóżek, a także dostęp do lekarzy wszystkich specjalności medycznych sprawiają, że studenci od samego początku mają szansę na kontakt z pacjentami.

A to tylko jedna z rzeczy, które odróżniają PWr od większości uniwersytetów czy szkół medycznych. Inną jest tutoring, czyli opieka bardziej doświadczonego lekarza, która zaczyna się już podczas pierwszego semestru nauki. Pozwala to nie tylko na nawiązanie relacji, ale też łatwiejsze zdobycie praktycznej wiedzyzaznacza dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Medycznego.

Dziekan podaje przykład grupy studentów, którzy chcieli zobaczyć zabieg kardiochirurgiczny na otwartym sercu. – Dla mnie było to zwykłe pytanie, ale domyślam się, że na pierwszym roku nauki niekoniecznie jest to standard. Studenci byli naprawdę pod ogromnym wrażeniem, że udało się to zorganizowaćdodaje.

Studenci kierunku lekarskiego na PWr mogą również korzystać z nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej. Prowadzone są tu zajęcia m.in. z zakresu podstawowej opieki medycznej, medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, ginekologii i położnictwa.

Przyszłość medycyny

Jest to historyczny moment. Następne pokolenia będą wspominać, że była we Wrocławiu grupa ludzi – lekarzy i inżynierów, którzy postanowili zrobić coś zupełnie innego, coś, co odpowiada wyzwaniom dnia jutrzejszegokomentuje decyzję PKA prof. Waldemar Banasiak, szef rady dyscypliny nauki medycznej na Politechnice Wrocławskiej.

Rozwój medycyny na PWr planowany jest także w oparciu o nowe inwestycje. Największa z nich to centrum Health Tech Synergy Hub, czyli ośmiokondygnacyjny budynek o powierzchni 18 tys. mkw. Oprócz siedziby Wydziału Medycznego ulokowane zostaną tu nowoczesne laboratoria i pracownie dydaktyczne wraz z Collegium Anatomicum, laboratoria i centra naukowe prowadzące zarówno badania stricte medyczne, jak i w interdyscyplinarnym obszarze med-tech, m.in. centrum obrazowania medycznego oraz biobank. Ponadto znajdą się tam również gabinety podstawowej opieki zdrowotnej.

Health Tech Synergy Hub będzie największą inwestycją w historii PWr, porównywalną do tych zrealizowanych na Massachusetts Institute of Technology (Koch Institute) czy też na Uniwersytecie Harvarda (Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering). Zabezpieczono już na ten cel 400 mln zł.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj także: USK we Wrocławiu poszerza doświadczenie w leczeniu tętniaków

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.