Jak zarządzać pracą personelu podczas szczepień na COVID-19? - dlaszpitali.pl

Jak zarządzać pracą personelu podczas szczepień na COVID-19?

opm-dlaszpitali-personel-medyczny-w-czasie-szczepien
fot. iStock

Z końcem grudnia rozpoczął się narodowy program szczepienny przeciwko COVID-19. Szacuje się, że aby zapobiec dalszej ekspansji choroby należy zaszczepić minimum 60% społeczeństwa.

Proces odmrażania gospodarki zależy od szybkości szczepień i ich odpowiedniego rozplanowania. Jak zaplanować związane z tym procedury oraz pracę personelu, by były zarówno sprawne, jak i efektywne?

Just in time w medycynie

Gdy opublikowane zostały założenia dotyczące narodowego programu szczepień, okazało się, że liczba placówek medycznych zgłoszonych do programu pozwoli na zaszczepienie jedynie 180 tysięcy osób tygodniowo. To zdecydowanie zbyt mało by względnie szybko osiągnąć odporność stadną społeczeństwa, ponieważ w takim tempie w całym 2021 roku zostanie zaszczepiona tylko grupa senioralna oraz służby medyczne i mundurowe. Być może lepsza, skuteczniejsza organizacja czasu pracy osób wykonujących szczepienia w połączeniu z zarządzaniem dostawami do punktów z większą liczbą chętnych do zaszczepienia pozwoli na przyjęcie szczepionki większej liczbie niż około 10 milionów Polaków do końca przyszłego roku. Czy metoda oparta na filozofii just in time z założeniem braku marnotrawstwa czasu, materiałów i zasobów ludzkich może sprawdzić się także w jednostkach medycznych?

Czas pracy jako narzędzie

Wprowadzenie elastycznego czasu pracy personelu medycznego mogłoby pomóc w bardziej płynnym zarządzaniem procesem szczepień. W miejscach z dużą liczbą zgłoszonych chętnych do zaszczepienia, by maksymalnie wykorzystać potencjał należałoby wprowadzić pracę na dwie zmiany np. od 6 do 14 i od 14 do 22, by w jednym dniu jak największa liczba chętnych mogła się zaszczepić. Grafik czasu pracy można na bieżąco dostosowywać pod liczbę chętnych oraz zamówione ilości szczepionki. Dodatkowo wiemy też, że szczepionka zarówno Pfizer jak i Moderny, może być przechowywana w temperaturze pomiędzy +2 a +8 stopni zaledwie przez 5 dni. W takich warunkach ważne jest by sprawnie wykorzystywać dostarczane partie. Co będzie, gdy okaże się, iż transport z dawkami szczepionki dotarł, ale nie ma chętnych na zaszczepienie? Takie aspekty także należy uwzględniać przy prognozach logistycznych, w których zakładamy, ile dawek ma dotrzeć do danej placówki szczepiennej. Połączenie odpowiedniego planowania czasu pracy z logistyką i bieżącym przewidywaniem zapotrzebowania może znacząco usprawnić proces szczepień, obniżyć koszty i ułatwić pracę medykom.

Pojawiły się nowe możliwości przeciwdziałania pandemii, które pozwolą nam na wyjście z domów i odetchnięcie pełną piersią, już bez ograniczającej maseczki. Od skuteczności programu szczepień zależy, kiedy powrócimy do czasów znanych sprzed pandemii.

Źródło: mat. prasowe

Hubert Kowalski

Czytaj także: Szczepionka na COVID-19: najważniejsze informacje

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.