Jak wykorzystać potencjał w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia?
Potencjał w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce jest gigantyczny – powiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podczas debaty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Według Cieszyńskiego w uruchomieniu tego potencjału może pomóc współpraca instytucji publicznych oraz lekarzy i naukowców z biznesem.
– Obecnie wiele danych na temat zdrowia pacjentów się marnuje, a same instytucje państwowe nie są w stanie wystarczająco ich wykorzystać – powiedział Janusz Cieszyński w ramach dyskusji poświęconej rozwijaniu w Polsce systemu ochrony zdrowia opartego na wartościach.
O rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego apelowała też Nienke Feenstra, dyrektor generalna firmy farmaceutycznej Takeda Pharma Poland.
– Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniami, aby wspierać system ochrony zdrowia w Polsce – deklarowała Nienke Feenstra.
Według niej przykładem rozwiązania, które mogłoby być wdrożone w Polsce w wielu obszarach terapeutycznych, jest realizowany przez Takedę – wraz z polskim startupem Saventic – innowacyjny, pilotażowy program służący wczesnej diagnostyce chorób rzadkich oraz pierwotnych niedoborów odporności, wykorzystujący sztuczną inteligencję.
Inny program działający w obszarze hemofilii pozwala na zwiększenie efektywności kosztowej opieki nad pacjentem oraz umożliwia zdalną kontrolę lekarza nad parametrami zdrowia osoby chorej.
– W systemach ochrony zdrowia w Polsce czy na świecie jest obecnie tyle danych o pacjentach i ich schorzeniach, że jeden podmiot działający osobno nie jest w stanie z nich efektywnie skorzystać dla dobra pacjentów – podkreślała Feenstra. Dlatego tak ważne jest, jej zdaniem, partnerstwo między firmami farmaceutycznymi i technologicznymi oraz szpitalami i instytucjami państwowymi. Efektem takiej współpracy będzie wymiana i lepsze wykorzystanie wiedzy na temat dostępnych danych i innowacji medycznych.
Profesor Paweł Łaguna, hematolog i onkolog dziecięcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazywał, że kompleksowa opieka wielu podmiotów medycznych i rozwiązania cyfrowe to kluczowe elementy, m.in. przy takiej chorobie jak hemofilia.
– Przez aplikację pacjent dostaje wiedzę o stężeniu czynnika zapobiegającego krwawieniom i dzięki temu wie, jakie aktywności fizyczne może podejmować. Przez tę samą aplikację lekarz może sprawdzić raporty pacjentów o ich stanie zdrowia, upewnić się czy leczenie postępuje i czy nie trzeba się zgłosić do szpitala – podkreślał prof. Łaguna.
Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych