Rynek leków w Polsce. Rok 2021 dla przemysłu farmaceutycznego dlaszpitali.plRynek leków w Polsce. Rok 2021 dla przemysłu farmaceutycznego

Jak wyglądał 2021 rok na rynku farmacji?

opm-dlaszpitali-rynek-lekow-w-polsce-2021-w-farmacji
fot. mat. prasowe

Jakie aspekty rynku farmaceutycznego w Polsce najbardziej się rozwinęły? Czy rok 2021 był korzystny dla branży? Co wpływa na zwiększenie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa lekowego Polaków? Jak po niespełna trzech latach funkcjonowania wyglądają statystyki Systemu PLMVS? Na te pytania odpowiadamy wraz z Iwoną McManus – Prezes Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków.

Intensywny 2021

Rok 2021 okazał się dla branży farmaceutycznej bardzo dynamiczny. Aptekarze przyczynili się do znacznego wzrostu osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (do nawet 16 000 osób dziennie). Znacznie wzrosło zaufanie społeczeństwa do farmaceutów – pacjenci, którzy w trakcie pandemii nie zawsze mogli liczyć na konsultację lekarską, częściej zwracali się o pomoc do farmaceutów. Zostało również opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. pilotażu przeglądów lekowych, które są zaczątkiem opieki farmaceutycznej. Niektóre projekty budzą emocje, zarówno farmaceutów, jak i organów takich jak NIA. Szykują się kolejne zmiany. A jak branża farmaceutyczna wygląda z perspektywy pacjenta?

Okiem pacjenta

Już analizy z 2020 roku sygnalizowały umocnienie się i wzrost rynku farmaceutycznego w Polsce, kolejne miesiące 2021 tylko potwierdziły trend rozwojowy tego sektora, ale również zwiększenie świadomości pacjentów. Świadczą o tym wyniki badania „Opinie Polaków na temat rynku farmaceutycznego”. Ankietowani pacjenci uważają, że na polskim rynku powinny dominować produkty lecznicze polskich producentów, a także dostrzegają w rozwoju rynku farmaceutycznego szansę na poprawę kondycji polskiej gospodarki. Polacy uważają, że leki wyprodukowane w kraju są wysokiej jakości i wybierają je chętniej niż leki importowane z Europy Zachodniej czy USA, jeżeli są w takiej samej lub niższej cenie. Rynek farmaceutyczny rozwija się także pod kątem badań nad innowacyjnymi rozwiązaniami terapeutycznymi oraz opracowywaniem leków innowacyjnych.

Bezpieczne leki

Jeżeli wyniki ankiety przekładają się na decyzje zakupowe polskich pacjentów, to mogą mieć one pozytywne skutki również pod względem bezpieczeństwa przyjmowanych przez nich lekówkomentuje Iwona McManus, Prezes Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków. Wzrasta świadomość pacjentów odnośnie zakupu leków w aptekach stacjonarnych i wyznaczonych aptekach internetowych, dodatkowo każdy zakup może zostać skonsultowany z farmaceutą, który podpowie i doradzi. Wystrzeganie się produktów niewiadomego pochodzenia to dobry krok w kierunku naszego bezpieczeństwa lekowego.

W przeszłości polskie służby odnotowały ponawiające się próby wprowadzenia na rynek podrobionych preparatów leczniczych pochodzących z nieznanych źródeł. Leki niepewnego pochodzenia transportowane do Polski to potencjalne zagrożenie, którego polski pacjent powinien unikać. Nie ma wątpliwości, że produkcja fałszowanych leków odbywa się na całym świecie, również w Polsce, ale dzięki staraniom, jakich dokładają apteki i hurtownie podczas procesu weryfikacji opakowań, pacjenci mogą czuć się bezpiecznie.

Czytaj więcej: Naukowcy pracują nad skuteczniejszą terapią raka piersi