Jak Europejczycy oceniają poziom świadczeń medycznych? Wyniki raportu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak Europejczycy oceniają poziom świadczeń medycznych? Wyniki raportu - dlaszpitali.pl
Reklama

Jak Europejczycy oceniają poziom świadczeń medycznych? Wyniki raportu

opm-jak-europejczycy-oceniaja-swiadczenia-medyczne-raport
fot. iStock

Dodatek specjalny II Międzynarodowego Raportu na temat zdrowia STADA 2020 wykazał, że podczas kryzysu związanego z pandemią wzrosło uznanie dla pracowników opieki zdrowotnej. Mam głęboką nadzieję, że lekarze, pielęgniarki i pracownicy aptek będą się cieszyć uznaniem i szacunkiem również po okresie pandemii – powiedział Peter Goldschmidt, Prezes STADA.

II Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA 2020 to badanie obejmujące ponad 24 tys. respondentów z 12 krajów Europy. Autorzy raportu pytają o kierunki rozwoju ochrony zdrowia w Europie. Częścią raportu jest dodatek specjalny poświęcony obecnej sytuacji związanej z COVID-19 –  badaniem objęto 6 tys. ankietowanych z 6 krajów (Niemiec, Włoch, Rosji, Serbii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii)

61% Europejczyków wyraziło zadowolenie z usług medycznych świadczonych podczas pandemii koronawirusa. Gdy mowa o przyszłości, pozostają jednak sceptyczni: 36% ankietowanych spodziewa się kryzysu finansowego, a 40% obawia się utraty pracy.

Raport pokazał jak Europejczycy postrzegają dziś kluczowe dla ochrony zdrowia kwestie. Tematem, który nadal wywołuje sporo emocji jest możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień, łącznie „za” było 82% Europejczyków. We wszystkich badanych krajach zwolennicy byli w większości, a mieszkańcy Hiszpanii są w tej kwestii szczególnie otwarci: aż 94% z nich opowiedziało się za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień. Nieco mniejsze poparcie odnotowano w Austrii (72%) i Szwajcarii (70%). Niestety, spora część mieszkańców Europy nie posiada wystarczającej wiedzy na temat szczepionek. Jedynie co piąty Europejczyk wie, że może być zaszczepiony przeciwko odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A/B, ospie i wirusowi HPV.

Obawy wokół kwestii szczepienia przeciw koronawirusowi

42% ankietowanych wyraziło obawy związane z tym, że nie dysponujemy jeszcze szczepionką na koronawirusa. Jednocześnie, 50% badanych martwi się o zdrowie i życie swoich bliskich i przyjaciół w przypadku zarażenia się wirusem. 40% badanych boi się utraty pracy, a 36% kryzysu finansowego spowodowanego koronawirusem. Najbardziej zaniepokojeni rosnącym bezrobociem są mieszkańcy Włoch (48%) i Rosji (53%).

Europejczycy zadowoleni z opieki medycznej podczas pandemii

61% respondentów opiekę medyczną podczas kryzysu wywołanego koronawirusem ocenia pozytywnie lub bardzo pozytywnie, 15% było wyraźne krytycznych, a pozostali byli neutralni. Opiekę medyczną w czasie trwania pandemii najwyżej ocenili mieszkańcy Hiszpanii (75%) oraz Wielkiej Brytanii (74%). Warto dodać, że to właśnie mieszkańcy tych krajów zmagali się ostatnio z wyjątkowo wysokimi wskaźnikami śmiertelności. Najniżej swój system opieki zdrowotnej ocenili Rosjanie – jedynie 31% odniosło się do niej pozytywnie.Ogólnie, 44% Europejczyków wyraziło głęboki szacunek do pracy personelu medycznego, a jeden na czterech respondentów przyznał, że sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że pogłębił swoją wiedzę i docenili rolę leków.  

Dodatek specjalny II Międzynarodowego Raportu na temat zdrowia STADA 2020 wskazał, że podczas kryzysu wzrosło uznanie dla pracowników sektora zdrowia. „Mam głęboką nadzieję, że lekarze, pielęgniarki i pracownicy aptek będą się cieszyć uznaniem i szacunkiem również po epidemiipowiedział Peter Goldschmidt, Prezes STADA.

Europejczycy coraz bardziej otwarci na medycynę cyfrową

W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba Europejczyków skłonnych do przeprowadzania badań za pośrednictwem Internetu znacznie wzrosła. W 2020 roku procent badanych otwartych na leczenie na odległość wzrósł do 70% z 54% w 2019 roku. Wydaje się jednak, że Belgowie i  Niemcy pozostają  sceptyczni, ponieważ odpowiednio „jedynie” 58% i 62% ankietowanych z tych krajów jest gotowych korzystać z telemedycyny.

Pandemia koronawirusa w ogromnym stopniu wpłynęła na wzrost zainteresowania telemedycyną. Jeszcze kilka tygodni temu leczeniem na odległość interesowali się głównie lekarze i pacjenci otwarci na nowe technologie. Pandemia w sposób nagły sprawiła, że więcej osób spróbowało tej formy leczenia. Telemedycyna nie jest już produktem niszowym, ale coraz częściej jest postrzegana jako alternatywa dla wizyty w gabinecie lekarskimtwierdzi ekspert medycyny, dr Shari Langemak.

Genetyka to nadal „grząski grunt”

Jak bardzo otwarci są Europejczycy na pozostałe innowacje w obszarze ochrony zdrowia? Wybiegając w przyszłość, połowa respondentów byłaby przychylna modyfikacji genów, o ile ta dotyczyłaby testów genetycznych mających zapobiec rozwinięciu się poważnej choroby. Druga połowa respondentów czułaby dyskomfort z tym związany: 16% wolałoby się poważnie rozchorować, niż pozwolić na modyfikację genów. Dodatkowe 16% bałoby się innych, nieprzewidywalnych dla organizmu efektów, a 17% liczyłoby na to, że choroba się jednak nie rozwinie. Ogólnie, jako dziedzina nauki, genetyka pozostaje niedoceniona. Tylko 55% respondentów wie, że choroby układu krążenia są uwarunkowane genetycznie. Jeszcze mniej respondentów ma świadomość, że dotyczy to chorób takich jak choroba Parkinsona (38%) lub osteoporoza (22%).

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Wpływ epidemii zakażeń koronawirusem na działalność leczniczą – telemedycyna

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.