Interdyscyplinarny ośrodek MCM Pratia Kraków już otwarty - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plInterdyscyplinarny ośrodek MCM Pratia Kraków już otwarty - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Interdyscyplinarny ośrodek MCM Pratia Kraków już otwarty

Kraków z interdyscyplinarnym ośrodkiem wśród liderów Europy

Polska odgrywa ważną rolę na globalnej mapie badań klinicznych. Ostatnie dostępne dane uplasowały Polskę na 11 pozycji pod względem udziału w rynku badań klinicznych na świecie. Kraków wysuwa się na europejską czołówkę, wszystko to za sprawą nowego ośrodka. Szczególnym wyróżnikiem placówki jest jej interdyscyplinarny charakter. To właśnie tam pacjenci uzyskają dostęp do ośrodka medycyny specjalistycznej, który dysponuje 22 poradniami, zapewniając pacjentom z Krakowa i Małopolski szeroki wachlarz badań diagnostycznych.

Placówka została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Na miejscu znajdują się m.in. apteka szpitalna z doświadczonym personelem farmaceutycznym, pozwalająca na podawanie cytostatyków, przeciwciał monoklonalnych, immunoterapii i leczenia wspomagającego, ośrodki medycyny specjalistycznej, ośrodek onkologiczny czy szpital jednego dnia z dziennym oddziałem chemioterapii.

Nowy ośrodek Pratia MCM Kraków czerpie z prawie 30 lat doświadczenia w obszarze badań klinicznych. Wszystko zaczęło się w 1995 roku od utworzenia specjalistycznego Ośrodka Badań Klinicznych. Przez kolejne lata następował dynamiczny rozwój ośrodka, który poszerzał swoje możliwości wprowadzając działania w zakresie kolejnych dziedzin terapeutycznych, w tym hematologii i onkologii wskazuje Marta Gołosz, Kierowniczka Ośrodka Pratia MCM Kraków.W 2018 roku MCM Kraków, wraz ze swoim dorobkiem i doświadczeniem, dołączyło do sieci ośrodków Pratia. Daje to dostęp do większej liczby innowacyjnych terapii oraz możliwość wymiany doświadczeń specjalistów z wielu miejsc na świecie. Na tym zyskują przede wszystkim pacjenci.

W ramach działania ośrodka zakładane jest nawet 8000 wizyt pacjentów rocznie oraz realizacja około 200 programów badań klinicznych. Prowadzić je będzie multidyscyplinarny zespół wykwalifikowanych badaczy, pielęgniarek, farmaceutów i pozostałych specjalistów z zakresu badań klinicznych.

Cieszymy się, że Kraków zyskuje dostęp do ośrodka, którego standard będzie na najwyższym europejskim poziomie. Mieszkańcy Małopolski otrzymują jednocześnie dodatkową możliwość skorzystania z niedostępnych w Polsce standardów leczenia, a to z pewnością przyczyni się do podniesienia komfortu ich życia dodaje Maciej Jurkun.

Przypisy:
1. https://ourworldindata.org/grapher/life-expectancy-at-birth-total-years [dostęp z dnia 2023-03-01]
2. Raport „Świadomość Polaków na temat badań klinicznych – Pratia 2022”, Warszawa 2022

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy