Interdyscyplinarny ośrodek MCM Pratia Kraków już otwarty - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plInterdyscyplinarny ośrodek MCM Pratia Kraków już otwarty - dlaszpitali.pl

Interdyscyplinarny ośrodek MCM Pratia Kraków już otwarty

fot. materiały prasowe

Za sprawą rozwijającej się medycyny tysiące chorych na świecie otrzymuje szansę na dłuższe i lepsze życie. 7 marca nastąpiło otwarcie interdyscyplinarnego ośrodka MCM Pratia Kraków. Dzięki niemu mieszkańcy całej Polski zyskują dostęp do ponad 20 poradni i pracowni specjalistycznych o najwyższych europejskich standardach.

Innowacje synonimem rozwoju medycyny

Od 1900 roku średnia długość życia na świecie wzrosła ponad dwukrotnie i wynosi obecnie ponad 70 lat. Tylko między 2010 a 2019 ta liczba wzrosła o niemal 3 lata (1). Wśród czynników, które się do tego przyczyniły, wskazuje się przede wszystkim rozwój medycyny i opracowywanie szczepionek, a także poprawę warunków życia i powstanie wynalazków pomagających podnieść poziom higieny. Dzięki innowacyjnym metodom leczenia możemy dziś zapobiegać wielu chorobom, które w przeszłości stanowiły śmiertelne zagrożenie.

Od zawsze kluczowe było rozwijanie wiedzy i poszukiwanie nowych, udoskonalonych metod leczenia. Każda kolejna dekada dostarcza nam nowych informacji i narzędzi. Ogólna wiedza na temat funkcjonowania ludzkiego ciała, odkrycia z zakresu chemii, biologii i fizyki, opracowywanie nowych cząsteczek – to wszystko daje zespołom lekarzy, farmakologów czy specjalistów od biotechnologii większe możliwości do wdrażania unikatowych rozwiązań, które ostatecznie wpływają na większą skuteczność leczenia. W rezultacie powszechne niegdyś choroby stają się uleczalne lub ogranicza się ich długofalowe negatywne efekty. Badania kliniczne są obecnie jedyną drogą do wprowadzania innowacyjnych leków i terapii oraz udostępniania ich pacjentom z każdego zakątka globu.

Na całym świecie trwają badania nad nowymi preparatami, które mogą pomóc pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami. Duża część tych badań, nawet 37% globalnie, dotyczyło onkologiikomentuje prof. dr hab. n. med. Wojciech Jurczak, specjalista z ośrodka MCM Pratia w zakresie hematologii. Dobrym przykładem jest hematoonkologia, gdzie w ostatnich latach zaobserwowaliśmy duży postęp m.in. w leczeniu chłoniaków,  przewlekłej białaczki limfatycznej czy szpiczaka plazmacytowego. Dzięki nowym lekom i terapiom tysiące chorych na całym świecie zyskuje nadzieję dodaje prof. Jurczak.

Co wiemy o badaniach klinicznych?

Mimo że prawie ⅔ Polaków zetknęło się w przeszłości z terminem badania kliniczne, wciąż jest wiele barier, które powstrzymują chorych przed udziałem w nich. Pojawia się m.in. obawa przed negatywnymi skutkami ubocznymi danej terapii (tę odpowiedź wskazało 58% badanych), strach przed nieznaną terapią (39%), brak zaufania do firm farmaceutycznych (22%) i lekarzy (20%) (2).

Obawy przed nowymi terapiami są zrozumiałe. Jednocześnie widzimy, że osoby, które przynajmniej raz wzięły udział w badaniu klinicznym, są dużo bardziej chętne do uczestniczenia w kolejnych badaniach i mają do nich więcej zaufaniaopowiada Maciej Jurkun, Dyrektor Krajowy Pratia Polska.To pokazuje, że wszelkie procedury, sposób prowadzenia badań i obowiązujące standardy przekonują ludzi i dają im większe poczucie bezpieczeństwa.

Prowadzone badania kliniczne nie byłyby możliwe bez spełnienia norm jakościowych. Te potwierdzone są w inspekcjach organów krajowych oraz międzynarodowych. Czuwają nad tym takie jednostki, jak amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), Europejska Agencja Leków (EMA) czy Urząd Regulacji Produktów Leczniczych (URPL) w Polsce.

Czytaj też: Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs. Ponad 200 mln na badania head-to-head