Innowacyjne technologie są najskuteczniejsze, gdy idą w parze z optymalną edukacją kadr - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plInnowacyjne technologie są najskuteczniejsze, gdy idą w parze z optymalną edukacją kadr - dlaszpitali.pl

Innowacyjne technologie są najskuteczniejsze, gdy idą w parze z optymalną edukacją kadr

opm-dlaszpitali-edukacja-kadr-medycznych
fot. materiały prasowe

W ostatnich miesiącach szczególnie zwiększyła się dostępność procedur diagnostycznych i terapeutycznych, dzięki programowi pilotażowemu sieci kardiologicznej. Jednak ich skuteczność okazuje się najwyższa, gdy kadry medyczne są odpowiednio przeszkolone. W związku z tym, w listopadzie odbył się kurs dla kardiologów i specjalistów elektroterapii.

Większa dostępność procedur diagnostycznych i terapeutycznych w ramach programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej sprawiła, że pacjenci ze schorzeniami serca i naczyń mogą być leczeni z wykorzystaniem technologii, których dostępność do niedawna była znacząco ograniczona. Aby innowacyjne rozwiązania terapeutyczne były wykorzystywane maksymalnie efektywnie, konieczna jest optymalna edukacja kadr medycznych, które implementują je w ramach codziennej praktyki klinicznej uważa dr hab. n. med. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed, poprzedni Przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Szkolenie poświęcone aspektom związanym z technologią podskórnego kardiowertera-defibrylatora

W listopadzie 2023 roku, w Zakładzie Anatomii i Neurobiologii Katedry Anatomii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbył się kursS-ICD – zasady działania, kwalifikacja do implantacji, technika zabiegu”. Został zorganizowany i przeprowadzony przez zespół lekarzy Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca we współpracy z wykładowcami Zakładu. Jedenaścioro uczestników wzięło udział w szkoleniu poświęconym aspektom związanym z technologią podskórnego kardiowertera-defibrylatora – metody leczenia z palety procedur elektroterapii dostępnej bez limitu w ramach programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK).

– Obserwując narastające zapotrzebowanie kliniczne i zainteresowanie leczeniem pacjentów z wykorzystaniem podskórnego kardiowertera-defibrylatora (subcutaneous cardioverter-defibrillator, S-ICD), zdecydowaliśmy o organizacji drugiej edycji szkolenia poświęconego tej technologii. Pierwsza edycja, zorganizowana w 2018 roku, spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Podobnie było także i tym razem. Ten fakt bardzo nas cieszy, ponieważ innowacyjne rozwiązania terapeutyczne mają szansę być wykorzystywane maksymalnie efektywnie jedynie wtedy, kiedy ich stosowaniu towarzyszy optymalna edukacja kadr medycznych podkreśla dr hab. med. Maciej Kempa, kierownik merytoryczny kursu.

– Najnowsze szkolenie było adresowane do kardiologów, specjalistów elektroterapii, którzy rozpoczęli lub wkrótce rozpoczną zabiegi implantacji układów S-ICD. Ofertą kursu było poznanie lub poprawa techniki chirurgicznej wykonywania zabiegu, jak również poszerzenie wiedzy teoretycznej na temat działania i programowania systemu S-ICD oraz odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do zabiegu implantacji. Część teoretyczna została uzupełniona o część praktyczną. Każdy z uczestników mógł przeprowadzić implantację S-ICD wykorzystując preparaty anatomiczne. Dzięki uprzejmości władz Uczelni szkolenie dla uczestników było całkowicie bezpłatne – dodaje kierownik.

Czytaj też: Prof. Przemysław Mitkowski: Stymulacja bezelektrodowa najrozsądniejszą metodą dla pacjentów z arytmiami

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.