GE HealthCare z grantem na opracowanie technologii ultrasonograficznej wspieranej przez sztuczną inteligencję - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plGE HealthCare z grantem na opracowanie technologii ultrasonograficznej wspieranej przez sztuczną inteligencję - dlaszpitali.pl

GE HealthCare z grantem na opracowanie technologii ultrasonograficznej wspieranej przez sztuczną inteligencję

opm-dlaszpitali-ge-healthcare
fot. iStock

GE HealthCare otrzymało grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów w wysokości ponad 44 milionów dolarów na stworzenie narzędzi do automatycznej oceny obrazowania ultrasonograficznego wspomaganych sztuczną inteligencją. Mają one na celu pomóc pracownikom ochrony zdrowia w krajach rozwijających się w podejmowaniu decyzji klinicznych. To krok podjęty, by zwiększyć dostępność położniczych badań USG w zakresie opieki nad matką i noworodkiem, a także badań przesiewowych płuc w pediatrii.

Grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów to szansa, by zwiększyć dostęp do ultrasonografii w krajach rozwijających się. USG to obecnie niezbędne narzędzie do badań przesiewowych, wykorzystywane w diagnostyce różnych schorzeń, również tych związanych ze zdrowiem kobiet w ciąży czy leczeniem chorób układu oddechowego powiedział Roland Rott, President and CEO, Ultrasound, GE HealthCare i dodał: Ta dotacja pomoże dostosować wiodącą technologię AI Caption Health do potrzeb większej liczby klinicystów, a tym samym przyczyni się do zwiększenia dostępności opieki medycznej wysokiej jakości.

Współczynnik zgonów matek i dzieci jest jednym z największych problemów opieki zdrowotnej na całym świecie. W 2020 r. z powodu przyczyn możliwych do uniknięcia związanych z ciążą i porodem każdego dnia umierało prawie 800 kobiet, przy czym około 95% wszystkich zgonów matek miało miejsce w krajach rozwijających się (1). W 2019 roku w pierwszym miesiącu życia zmarło 2,4 miliona dzieci na całym świecie. Technologie ultrasonograficzne wykorzystywane w opiece nad matkami pomagają w określeniu markerów zdrowia płodu takich jak wiek ciążowy, obraz i żywotność płodu, ciąża mnoga, przepływ krwi pępowinowej czy ciąża pozamaciczna.

Zapalenie płuc u dzieci poniżej 5. roku życia jest główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej na świecie (2). Ponieważ objawy mogą pojawić się nagle, wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom. Ultrasonograficzne badanie płuc zapewnia lekarzom podgląd całego płuca, jest łatwe do powtórzenia, a ponadto pomaga zdiagnozować schorzenie z większą dokładnością w porównaniu do RTG klatki piersiowej (3).

Za stworzenie technologii odpowiadać będzie Caption Health, lider w dziedzinie wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, który w lutym 2023 roku został przejęty przez GE HealthCare. Technologia zostanie przystosowana do działania na wielu urządzeniach i sondach technologicznych, również w urządzeniach przenośnych. W 2020 roku firma Caption Health otrzymała grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów na wsparcie rozwoju innowacyjnej technologii AI do USG płuc.

Aplikacje Caption Health AI zostały zaprojektowane tak, by wspierać pracowników służby zdrowia na każdym etapie badania ultrasonograficznego i pomóc im w uchwyceniu i skutecznej interpretacji wysokiej jakości obrazów ultrasonograficznych powiedziała Karley Yoder, Chief Digital Officer, Ultrasound, GE HealthCare i General Manager, Caption Health. – Jesteśmy wdzięczni za nieustanne wsparcie Fundacji Billa i Melindy Gatesów, które umożliwia stały rozwój naszego projektu badań nad USG płuc, a także zwiększanie dostępności tej technologii, by zapewniać wyższą jakość opieki matkom i dzieciomdodała.

Przypisy:

  1. World Health Organization. Maternal Mortality, luty 2023
  2. World Health Organization. Pneumonia, listopad 2022
  3. Systematic review and meta-analysis for the use of ultrasound versus radiology in diagnosing of pneumonia, Saeed Ali Alzahrani et al. Crit Ultrasound J. 2017; 9: 6. doi: 10.1186/s13089-017-0059-y

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu oficjalnie otwarte

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.