Gdański szpital ma nowy Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plGdański szpital ma nowy Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa - dlaszpitali.pl

Gdański szpital ma nowy Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa

opm-dlaszpitali-oddział-ortopedii

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku otwarto Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Oddział powstał dzięki inwestycji szpitali spółki Copernicus. Wsparcie kadrowe i naukowe zapewnił GUMed.

Oddział powstał w miejscu dawnego oddziału pediatrii, a modernizacja polegała na utworzeniu 15-łóżkowego Klinicznego Oddziału Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa GUMed z dwiema 2-osobowymi salami wzmożonego dozoru, trzema salami 2-osobowymi, trzema salami 1-osobowymi, dwiema izolatkami, łazienkami pacjenta, pomieszczeniami towarzyszącymi, punktem pielęgniarskim, pokojem przygotowania, pokojem oddziałowej oraz bezpośrednim połączeniem z budynkiem nr 8, w którym znajdują się bloki operacyjne. Łączna powierzchnia użytkowa to 541,25 m2.

Pacjenci będą mieć do dyspozycji pokoje z dostępem do sanitariatów. Modernizacja przyczyniła się również do poprawy bezpieczeństwa epidemiologicznego oddziału oraz zapewnione zostały warunki intymności pacjenta w czasie pobytu, badań, rozmów z rodziną i lekarzem.

Nowoczesny sprzęt

Zakupiono wyposażenie i sprzęt medyczny m.in. łóżka elektryczne, kardiomonitory, maceratory, centralę systemu monitorowania pacjenta, systemy ogrzewania pacjenta, wózki transportowe, lampy zabiegowe, zestawy pomp infuzyjnych, stół zabiegowy, aparaty EKG, defibrylator, tor wizyjny, aparat USG, aparat RTG z ramieniem C oraz aparat do neuromonitoringu.

Leczenie schorzeń kręgosłupa

Kliniczny Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa będzie specjalizować się w leczeniu zarówno operacyjnym jak i nieoperacyjnym schorzeń kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach zarówno u dorosłych jak i dzieci, takich jak: zespoły bólowe grzbietu, krzyża, karku, rwy (kulszowe, udowe, barkowe), zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatie, stenozy (ciasnota kanałowa, otworowa), niestabilności segmentów kręgosłupa, kręgozmyki, tyłozmyki, deformacje kręgosłupa (skoliozy, hyperkyfozy Schauermanna, zaburzenia balansu).

Naszym naczelnym celem (podczas zaplanowanego indywidualnie dla każdego chorego leczenia) będzie zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Działamy zgodnie z przekonaniem, że dla każdego chorego należy opracować indywidualną strategię leczenia. O ile to możliwe i w zależności od leczonych schorzeń, zawsze będziemy podejmować próbę terapii jak najmniej inwazyjną dla chorego. mówi dr hab. n. med. Rafał Pankowski, Kierownik Oddziału

Podczas leczenia wykorzystywać będziemy zwiększające bezpieczeństwo pacjenta oraz poprawiające skuteczność terapii techniki: mikrochirurgiczne, małoinwazyjne, śródoperacyjną tomografię komputerową, neuronawigację komputerową 3 D, neuromonitoring rdzenia i korzeni nerwowych. – dodaje Kierownik Klinicznego Oddziału Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa GUMed w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku.

Wieloletnia współpraca

Jednostka została utworzona w ramach Katedry Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki dobrej, wieloletniej współpracy uczelni ze spółką Copernicus, w której funkcjonować będzie nowy oddział. W związku z tym na oddziale będą mogli kształcić się także studenci.

Na razie oddział działać będzie bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjentów przyjmować ma od kwietnia.

Łączny koszt modernizacji to 16 827 171 zł, z czego środki przekazane od Samorządu Województwa Pomorskiego to 16 100 000 zł, a środki własne Spółki wynoszą 727 171 zł.

Źródło: Radio Gdańsk, copernicus.gda.pl

Czytaj też: Otwarto najnowocześniejsze oddziały chorób zakaźnych w Polsce