Fizjoterapeuci i własny kodeks etyczny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plFizjoterapeuci i własny kodeks etyczny - dlaszpitali.pl

Fizjoterapeuci i własny kodeks etyczny

OPM_5_20_AKTUALNOSCI_W_OCHRONIE_ZDROWIA_iStock-1161512437

Większość zawodów publicznych posiada kodeksy etyczne, które odzwierciedlają spisane zasady praktykowane w danej profesji, a także są wskazówką do szlachetnego postępowania − Krajowa Izba Fizjoterapeutów pragnie dołączyć do tego grona.

KIF pracuje nad stworzeniem kodeksu etyki zawodowej. Przyjęcie w 2015 roku ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i utworzenie Krajowej Izby Fizjoterapeutów sprawiło, że jako środowisko zawodowe fizjoterapeuci uzyskali autonomię i są w pełni samodzielnym zawodem zaufania publicznego.

Częścią działań związanych ze stworzeniem kodeksu KIF jest badanie kwestionariuszowe pt. „Dotyk, cielesność, intymność − etyka zawodu fizjoterapeuty” − realizuje go we współpracy z KIF Katedra Psychospołecznych Podstaw Zdrowia i Rehabilitacji AWF Warszawa.

Cel badania kwestionariuszowego

Badanie ma dostarczyć dane odnoszące się do wątku, którym jest sposób, w jaki fizjoterapeuci budują oraz realizują w praktyce swoje relacje z pacjentami. A także, jak wykorzystują w swojej pracy podstawowe narzędzie, jakim jest dotyk. Istotne będzie ponadto poznanie procesów związanych z komunikowaniem się z pacjentem.

Jak podkreśla KIF, wykonywanie zawodu fizjoterapeuty wiąże się z przestrzeganiem zasad etycznych oraz obowiązkiem zachowania tajemnicy klienta, z którym łączy nas relacja oparta na zaufaniu.

Czytaj także: Prawo lekarza do odmowy leczenia pacjenta