Epidemiologiczne podsumowanie roku 2020 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEpidemiologiczne podsumowanie roku 2020 - dlaszpitali.pl

Epidemiologiczne podsumowanie roku 2020

opm-dlaszpitali-epidemiologiczne-podsumowanie-roku
fot. iStock

Ponad 3 000 000 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, 71 392 zakażenia ospą wietrzną, 732 przypadki krztuśca i prawie 6000 zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy – tak wyglądają dane za 2020 r. zawarte w biuletynie epidemiologicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.1Przed wieloma zakażeniami mogły uchronić szczepienia komentuje ekspert.

W 2020 r. odnotowano mniej zachorowań na choroby zakaźne niż w latach ubiegłych. Największy wpływ na ten spadek miała izolacja spowodowana pandemią nowego koronawirusa. Mimo tego, wciąż mowa o milionach przypadków chorób, którym można było zapobiec. O epidemiologiczne podsumowanie roku zapytaliśmy eksperta.

Ilość zachorowań na choroby zakaźne jest mniejsza niż w poprzednich latach, jednak biorąc pod uwagę ostry reżim sanitarny, w jakim żyjemy – spodziewałabym się większych spadków w tym zakresie. Tym bardziej, że na większość chorób zakaźnych dostępne są szczepionki, a pandemia uzmysławia nam, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Myślę, że po obecnych wydarzeniach, zobaczywszy świat sterroryzowany tylko jedną chorobą zakaźną – COVID-19 – ludzie przypomną sobie o wadze szczepień i nie będą chcieli ryzykować powrotu epidemii takich chorób takich jak np. odra. Mam też nadzieję, że docenimy wymiar społeczny szczepień – wszak służą one ochronie nie tylko osoby szczepionej, ale również najsłabszych osób w populacji. Przypominam, że nie każdy może poddać się szczepieniu oraz że nie każda zaszczepiona osoba wytwarza satysfakcjonującą odpowiedź immunologiczną – słowem: nie każdy szczepiony oprze się chorobie. Dlatego młodzi i silni powinni pamiętać, że szczepiąc siebie, chronią najwrażliwszych komentuje Małgorzata Ponikowska, lekarz POZ i doktorantka Katedry Biotechnologii Molekularnej na Uniwersytecie w Gdańsku. Apeluję: nie odwlekajmy szczepień obowiązkowych, a jednocześnie pamiętajmy o zalecanych. Wszystkie choroby zakaźne są niebezpieczne i mogą spowodować groźne powikłania. Bez względu na to, czy mowa o kleszczowym zapaleniu mózgu, tężcu, grypie czy odrze: profilaktyka zawsze wygrywa z leczeniem.

Najważniejszą zmianą w tegorocznym Programie Szczepień Ochronnych jest wprowadzenie obowiązkowego i bezpłatnego szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2021r.

Szczepienia to najlepsza metoda ochrony populacji przed danym patogenem. Choroby wirusowe wciąż leczymy głównie objawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka przekonuje lek. Małgorzata Ponikowska. Eksperci od dawna zalecali rozszerzenie programu szczepień ochronnych o rotawirusy, gdyż każde dziecko styka się z tymi patogenami w pierwszych latach życia, a niestety maluchy do 2 roku życia łatwo się odwadniają i nierzadko są z tego powodu hospitalizowane. Zakażeniom sprzyja fakt, że rotawirusy są bardzo zakaźne, przenoszą się nie tylko drogą kropelkową, ale też przez brudne ręce oraz przedmioty. Wprowadzenie szczepienia przeciwko rotawirusom do Programu Szczepień Ochronnych oszczędzi najmłodszym wiele cierpienia, gdyż szczepienie zapobiega 96% hospitalizacji z powodu biegunki rotawirusowej.

Szczepienia zalecane uzupełniono natomiast o rekomendację szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej oraz programach profilaktyki zdrowotnej. Dodano także rekomendację wykonywania szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 50 roku życia.

1 http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_12B.pdf

Źródło: mat. prasowe

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.