Endoskopowe leczenie stenozy kanału kręgowego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEndoskopowe leczenie stenozy kanału kręgowego - dlaszpitali.pl
Reklama

Endoskopowe leczenie stenozy kanału kręgowego

 opm-dlaszpitali-szpital-na-klinach
fot. iStock

W krakowskim szpitalu zabiegi odbarczenia stenozy wykonywane są małoinwazyjną i niezwykle precyzyjną metodą endoskopową.

Stenoza kanału kręgowego, zwana także jego zwężeniem lub ciasnotą, to schorzenie wynikające najczęściej ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Dotyka ono głównie osób po 50. roku życia, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jej objawami są dolegliwości bólowe, drętwienie lub męczliwość kończyn dolnych, wynikające z ucisku struktur kostnych kręgosłupa na struktury nerwowe. Gdy ulgi nie przynosi leczenie zachowawcze w postaci fizjoterapii i leczenia przeciwbólowego lub gdy występują poważne deficyty w obrębie kończyn dolnych powodujące niedowład lub porażenie, konieczna jest interwencja chirurga. W krakowskim Szpitalu na Klinach nowoczesne małoinwazyjne zabiegi tzw. odbarczenia stenozy czyli poszerzenia kanału kręgowego poprzez plastykę łuków kręgowych techniką endoskopową wykonuje chirurg-ortopeda dr n. med. Aleksander Winiarski.

Do stenozy czyli zwężenia kanału kręgowego, w którym położony jest rdzeń kręgowy, dochodzi z wielu przyczyn. Mogą to być zmiany kostne występujące samoistnie na skutek wrodzonej choroby genetycznej, zmiany pourazowe (np. po wypadku samochodowym), zmiany zwyrodnieniowe, w tym zmiany degeneracyjne stawów międzykręgowych czy też pogrubienie więzadła żółtego pokrywającego łuki kręgów, bądź zmiany w przebiegu dyskopatii, w tym przepukliny krążków międzykręgowych. Ucisk struktur kostnych na tkanki nerwowe rdzenia może wówczas prowadzić nie tylko do uciążliwych dolegliwości bólowych kończyn dolnych, mrowienia, zniesienia czucia lub drętwienia, ale także w ostrych przypadkach do ich niedowładu lub porażenia, co uniemożliwia normalne poruszanie się.

Leczenie zachowawcze i przeciwbólowe jest niestety z reguły mało skuteczne, dlatego aż u 70% pacjentów konieczny jest zabieg chirurgiczny. W trakcie zabiegu wykonuje się wówczas tzw. odbarczenie, czyli poszerzenie zwężonego kanału kręgowego poprzez całkowite lub częściowe usunięcie struktur powodujących ucisk nerwów.

Tradycyjnie zabiegi te wykonywane są metodą klasyczną, z tzw. dużego dojścia. Wiąże się to z koniecznością rozwarstwienia mięśni i uszkodzeniem okolicznych tkanek, co niestety zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań i wydłuża okres rehabilitacji po zabiegu. W wielu przypadkach jednak istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu, np. z uwagi na ogólny stan zdrowia, choroby współistniejące czy przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Obecnie istnieją nowoczesne metody leczenia tego stosunkowo często występującego schorzenia często związanego z postępującym wraz z wiekiem zwyrodnieniem kręgosłupa. W Szpitalu na Klinach zabiegi odbarczenia stenozy wykonywane są małoinwazyjną i niezwykle precyzyjną metodą endoskopową.

opm-dlaszpitali-aleksander-winiarski-zabieg-maloinwazyjny.
Źródło: mat. prasowe

Zabieg endoskopowego usunięcia stenozy to nowoczesne zastosowanie mikrochirurgii w ortopedii mówi dr n. med. Aleksander Winiarski, chirurg-ortopeda ze Szpitala na Klinach. Podczas zabiegu, wykonuje się niewielkie nacięcie skórne a następnie pod kontrolą kamery endoskopu za pomocą wiertarek szybkoobrotowych wycina w strukturach kostnych otwór, który pozwala na dostanie się bezpośrednio do kanału kręgowego, w okolice zlokalizowanych wcześniej przy pomocy diagnostyki obrazowej uciśniętych struktur nerwowych. Następnie w celu wygospodarowania dla nich odpowiedniej przestrzeni w kanale usuwa się przy pomocy niezwykle precyzyjnych narzędzi wszelkie zdegenerowane struktury kostne, jak przerośnięte więzadło żółte lub przerośniętą torebkę stawową.

Zastosowanie techniki endoskopowej minimalizuje traumatyzację tkanek a także zmniejsza krwawienie i ryzyko powikłań związanych z uszkodzeniem korzeni nerwowych czy gojeniem się ran. Oznacza to krótszy pobyt w szpitalu – pacjenci pionizowani są już w kilka godzin po zabiegu a wypis do domu otrzymują już dzień po nim – oraz szybszą rekonwalescencję i powrót do codziennych czynności życiowych i zawodowych. Wśród wskazań pooperacyjnych jest wizyta kontrolna w pierwszym tygodniu oraz prowadzenie oszczędzającego trybu życia przez okres 2-3 tygodni po operacji.

Dzięki wykorzystaniu endoskopu z kamerą umożliwiającą znaczne powiększenie obrazu operowanego miejsca każda czynność w trakcie operacji, w tym rozwiercanie kości czy usuwanie struktur uciskających nerwy, wykonywana jest w sposób wysoce precyzyjny, co minimalizuje ryzyko ewentualnych powikłań i uszkodzeń tkanek wyjaśnia dr n. med. Aleksander Winiarski.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, ale ze względu na znacznie mniejsze uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych i znacznie mniejszą utratę krwi w czasie zabiegu można go wykonać także u tych osób, u których występują przeciwskazania do zabiegu klasycznego.

Poza samym zabiegiem, w Poradni ortopedycznej Szpitala na Klinach wykonywana jest też pełna diagnostyka schorzenia w celu zobrazowania zmian i ustalenia miejsca największego przewężenia kanału kręgowego. Obejmuje ona badania obrazowe z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego a w przypadku, gdy jego wykonanie nie jest u danego pacjenta możliwe, także tomografię komputerową i elektromiografię (EMG), które pozwalają na dokładne ustalenie poziomu, z którego pochodzą dolegliwości. Z uwagi na fakt, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, przed jego przeprowadzeniem konieczne jest także wykonanie podstawowych badań krwi oraz odbycie konsultacji kwalifikującej u lekarza anestezjologa.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Stan polskiej chirurgii małoinwazyjnej i robotowej

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.