Eksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl

Eksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia

Jak wzmocnić system ochrony zdrowia w dobie kryzysów?

Eksperci wskazywali, że pandemia COVID-19 jedynie pogłębiła kryzys w ochronie zdrowia Polski i Włoch, którego symptomy dostrzegaliśmy już wcześniej. Zarówno w kardiologii, jak i onkologii, tzw. dług zdrowotny został zaciągnięty jeszcze przed jej wybuchem.

Prof. Tomasz Hryniewiecki, Przewodniczący Krajowej Rady ds. Kardiologii i Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiologii podkreślał: – Polska w dalszym ciągu jest krajem wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Choroby układu krążenia są także główną przyczyną zgonów Polaków. Odpowiedzią polskiego systemu ochrony zdrowia na współczesne wyzwania w kardiologii jest Narodowy Program Chorób Układu Krążenia, zaplanowany na lata 2022-2023.

Z kolei prof. Adam Maciejczyk, Przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, zaznaczył, że w każdej dziedzinie dzięki innowacjom możemy uzyskać poprawę leczenia pacjentów. – Koncepcja Krajowej Sieci Onkologicznej, będąca elementem Narodowej Strategii Onkologicznej, opiera się m.in. na analizowaniu danych o dostępie do opieki nad pacjentami z chorobami nowotworowymi. Aby zaspokoić dług zdrowotny w onkologii, należy myśleć o poprawie organizacji ochrony zdrowia i stale monitorować efektywność wprowadzanych rozwiązań dodał prof. Maciejczyk.

Swoimi spostrzeżeniami w zakresie wyzwań w ochronie zdrowia we Włoszech podzielił się prof. Giorgio Minotti ze Szpitala Uniwersyteckiego Campus Bio-Medico w Rzymie:
W wyniku pandemii COVID-19 bardzo wielu pacjentów przerwało swoje programy leczenia u kardiologa czy onkologa. Zaprzestano prowadzenia badań przesiewowych, chorzy nie mieli również dostępu do zaplanowanych zabiegów.Powinniśmy zastanowić się, jak wykorzystywać środki finansowe, by jak najwięcej pacjentów mogło skorzystać z innowacyjnych terapii – ocenił prof. Minotti.

Z kolei prof. Mariano Bizzarri z Wydziału Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie przekazał informację na temat prowadzonych badań nad innowacyjnymi antybiotykami. – Mamy teraz technologię, która pozwala na określenie 49 substancji czynnych produkowanych w przestrzeni kosmicznej. Umieszczone przez nas w kosmosie grzyby produkują substancje, których nie udałoby się uzyskać na Ziemi. Mam nadzieję, że przy pomocy Agencji Badań Medycznych, będziemy mogli ten projekt rozwijać zaznaczył prof. Bizzarri.

Dr Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia podkreślił, że – To właśnie dzięki współpracy międzynarodowej i nowym technologiom byliśmy w stanie dość szybko opanować pandemię i dziś, mając już pewną wiedzę i doświadczenie, jesteśmy lepiej przygotowani do walki z kryzysem. Jak dodał, Polska bardzo dobrze poradziła sobie z milionami migrantów z Ukrainy, ponieważ pewnie działania zostały już przetestowane w czasie pandemii.

Dr Fortunato Paolo D’Ancona z Departamentu Chorób Zakaźnych Włoskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (ISS) zwracał z kolei uwagę, że – Konieczne jest stworzenie sieci diagnozy molekularnej nie tylko we Włoszech i w Polsce, ale również na poziomie międzynarodowym, aby jak najlepiej przygotować się na kolejne kryzysy.

Zarówno polscy, jak i włoscy eksperci podkreślali znaczenie środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla poprawy efektywności w ochronie zdrowia.

Polsko-włoska współpraca w obszarze ochrony zdrowia

Uczestnicy konferencji zwracali również uwagę na rolę polsko-włoskiej bilateralnej współpracy w kontekście kryzysu humanitarnego wywołanego wojną w Ukrainie.

Od przeszło stu dni jesteśmy nie tylko obserwatorami, ale też czynnymi uczestnikami wsparcia pacjentów z Ukrainy i ich rodzin. Jako szpital wysokospecjalistyczny przyjmujemy najtrudniejsze przypadki chorych dzieci. Jednocześnie, od początku wojny współpracowaliśmy z wieloma ośrodkami z zagranicy. Współpraca z włoskim szpitalem Bambino Gesu stanowi przykład doskonałej solidarności szpitali pediatrycznych – zaznaczył dr Marek Migdał, Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Czytaj też: Jak zwiększyć dostęp do leczenia biologicznego w Polsce?

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.