Eksperci: wdrażanie telemedycyny w systemie ochrony zdrowia jest konieczne - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci: wdrażanie telemedycyny w systemie ochrony zdrowia jest konieczne - dlaszpitali.pl
Reklama

Eksperci: wdrażanie telemedycyny w systemie ochrony zdrowia jest konieczne

opm-dlaszpitali-wdrazanie-telemedycyny-w-systemie-ochrony-zdrowia-jest-konieczne
fot. iStock

„Wdrażanie telemedycyny w systemie ochrony zdrowia jest konieczne” – uważają uczestnicy pierwszego branżowego spotkania Polish Telehealth Alliance 2022, które odbyło się 12 grudnia 2022 roku w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Reprezentanci najważniejszych podmiotów działających na rynku telemedycznym oraz przedstawiciele administracji publicznej starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zrobić to skutecznie.

Wspólne działania są niezbędne, żeby lepiej, skuteczniej wdrażać rozwiązania telemedyczne. Stowarzyszenie Polish Telehealth Alliance skupia podmioty działające w branży i promuje rozwiązania. Chcemy być parterem dla Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie wdrażania telemedycyny podkreślał Jerzy Szewczyk, prezes zarządu Pro-PLUS.

Telemedycyna obejmuje wiele aspektów leczenia: od teleporad i zdalnego wystawiania recept po skomplikowane monitorowanie kardiologiczne, położnicze, aż do wirtualnego przygotowywania się do operacji chirurgicznych. Jak każda działalność biznesowa, także telemedycyna, potrzebuje finansowania. Dlatego w konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Venture Capitals i Aniołów Biznesu.

Na warszawskiej giełdzie, na rynku NewConnect są notowane trzy spółki z tego obszaru. Branża powstaje na naszych oczach, a giełda to najlepsze miejsce do odniesienia sukcesu przekonywał Maciej Bombol, dyrektor Działu Rynku Pierwotnego GPW.

Polish Telehealth Alliance ma łączyć branżę telemedyczną z administracją. Piotr Węcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, informował, że ministerstwo i przedstawiciele branży będą wspólnie działać i oceniać rozwiązania. Pilotaże usług to ścieżka, która będzie kontynuowana.

Wspólnie wybierzemy obszar ochrony zdrowia, który może wesprzeć telemedycyna i stworzymy razem, od początku, narzędzia telemedyczne i aplikacje. Celem jest pierwszy kwartał 2023 r. zapowiedział Piotr Węcławik.

Michał Polański, dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przekonywał, że dla PARP ważne jest tworzenie i wspieranie innowacji. Branża telemedyczna, wykorzystując technologie, może poprawić jakość życia Polaków. Branża ma też duży potencjał eksportowy. Podobne, dobre zdanie o telemedycynie ma też Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. „Nowoczesna służba zdrowia nie może istnieć bez telemedycyny. Innowacje to szansa na przekształcenie systemu ochrony zdrowia. Planujemy, że Polska będzie liderem telemedycyny w Europie Środkowo-Wschodniej” – odczytała list prezesa ABM dr n. farm. Karolina Nowak z Agencji Badań Medycznych.

Czytaj też: Czy polskie szpitale potrafią się chronić przed cyberatakami?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.