Do 2040 r. połowa europejskich funduszy zdrowotnych będzie przeznaczana na profilaktykę - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDo 2040 r. połowa europejskich funduszy zdrowotnych będzie przeznaczana na profilaktykę - dlaszpitali.pl

Do 2040 r. połowa europejskich funduszy zdrowotnych będzie przeznaczana na profilaktykę

opm-dlaszpitali-profilaktykę
fot. iStock

Zachodzące w krajach Europy zmiany demograficzne, kulturowe i gospodarcze stwarzają wiele wyzwań dla stabilności systemów opieki zdrowotnej. Wymagają one przyjęcia nowej strategii, kładącej większy nacisk na profilaktykę oraz kształtowanie właściwych nawyków, wynika z raportu Przyszłość ochrony zdrowia w Europie, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Zmiana podejścia może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności przekraczających wysokość środków przeznaczonych na promocję zdrowia i zapobieganie chorobom czyli profilaktykę zdrowotną.

W odpowiednio wczesnym wykrywaniu chorób pomogą nowoczesne technologie

Już w 2017 r. firma doradcza Deloitte rozpoczęła kampanię The Future of Health, której zadaniem jest analiza bieżących i przyszłych wyzwań z zakresu opieki zdrowotnej, stojących przed współczesnymi społeczeństwami. Tegoroczna edycja publikacji uwzględnia istotną rolę nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy platformy typu open source, w kształtowaniu nowego modelu leczenia. Pierwotnie skupiająca się na rynku amerykańskim analiza od kilku lat dotyczy także Europy, która mierzy się z podobnymi wyzwaniami i zmianami co Stany Zjednoczone Ameryki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Największym wyzwaniem ostatnich lat w obszarze stabilności systemów opieki zdrowotnej w krajach europejskich była pandemia COVID-19. Szereg głęboko zakorzenionych problemów strukturalnych oraz wyzwań, jakie unaoczniła nieznana wcześniej choroba, skłonił wszystkie kraje Europy do zwiększenia wydatków na zdrowie. Chociaż wysokość środków przeznaczanych na opiekę medyczną ma nadal rosnąć, to według autorów konieczne jest także opracowanie modelu bardziej zrównoważonego, odpornego na sytuacje kryzysowe i w większym stopniu uwzględniającego potrzeby pacjentów. Jest to bowiem działanie niezbędne w kontekście nowych wyzwań, wynikających m.in. z konsekwencji zmian klimatycznych.

– Modele opieki zdrowotnej funkcjonujące obecnie w krajach Europy wymagają gruntownych zmian. Za najważniejszy element reformy uważa się położenie większego nacisku na profilaktykę. Proces starzenia europejskich społeczeństw sprawia, że obecne reaktywne podejście do problemu zdrowia jest strategią nieefektywną i zbyt kosztowną. Kluczową kwestią jest więc zapobieganie chorobom poprzez odpowiednio wczesne ich wykrywanie. Nie bez znaczenia jest także promowanie właściwych nawyków zdrowotnych, stanowiących jeden z fundamentów zdrowego społeczeństwa – mówi Krzysztof Wilk, partner, lider praktyki Life Sciences & Health Care, Deloitte

Zdaniem autorów raportu nowoczesne systemy leczenia będą oparte o tzw. podejście 5 P – partycypację, personalizację, precyzję, prognozowanie i prewencję. Dzięki świadomemu wdrożeniu tej strategii redukcja częstotliwości występowania niektórych chorób może zmniejszyć wydatki na opiekę zdrowotną w Europie o ok. 250 mld euro do 2030 r., a w perspektywie kolejnej dekady o nawet 595 mld euro. Jednocześnie wraz z ograniczeniem wydatków zmianie ulegnie ich główny cel. Podczas gdy w 2019 r. 83 proc. krajowych funduszy zdrowotnych było przeznaczanych na leczenie chorób i ich objawów, w 2040 r. mają one stanowić już tylko 49 proc. całości. Wzrost ma zostać odnotowany w zakresie wydatków na promocję zdrowia, właściwych nawyków oraz zapobieganie chorobom. Za niecałe 20 lat mają one stanowić 51 proc. całości, co oznacza wzrost o 34 p.p. w porównaniu z rokiem 2019.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja ułatwi naukę komunikacji ze starszymi pacjentami

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.